Putin'den Karabağ açıklaması: Görüşmelere Türkiye de katılmalı

Karabağ açıklaması yapan Putin, "Görüşmelerde Türkiye dahil birçok ülke masada olmalı" dedi.

Putin'den Karabağ açıklaması: Görüşmelere Türkiye de katılmalı

Rusya Devlet Başkanı Putin,  Karabağ hakkında yürütülecek görüşmelerle ilgili açıklama yaptı. Putin, “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” ifadelerini kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Dağlık Karabağ başta olmak üzere bölgesel gelişmeler değerlendirildi.

Erdoğan ile Aliyev görüşmesinin ardından Putin de Karabağ konusunda açıklama yaptı. Putin, çözüme Türkiye’nin de dahil olduğu müzakerelerle ulaşılması gerektiğini vurguladı.

Putin, “Azerbaycan ile Ermenistan’ın, Türkiye’nin de olduğu Minsk Grubu çerçevesindeki müzakerelerle çözüme ulaşması gerekiyor.” dedi.

Azerbaycan’ın Karabağ’daki 7 bölgenin Ermenistan’la ilişkili olmadığı görüşünde olduğunu belirten Putin, “Azerbaycan, ‘Bu toprakları tekrar geri almaya ve Dağlık Karabağ konusunu da halletmeye hakkımız var’ diyor. Herkesin kendi doğrusu var ve basit bir çözüm yok, zira çok karışık bir düğüm var” dedi.

Putin, Rusya’nın mevcut duruma ilişkin açık bir yaklaşıma sahip olduğunu söyleyerek, “Karabağ’da belirli bir rejimin sağlanmasıyla 5 artı 2 bölgenin Azerbaycan’a verilmesini konuşmak bizim yaklaşımımızdır. Uzun süreli çözüm için iki tarafa da uygun olan bir çıkar dengesi sağlanmalı” ifadelerini kullandı.

Krizin çözümü için ilk etapta çatışmaların durdurulması ve müzakere masasına oturulması gerektiğini dile getiren Putin, “Azerbaycan ile Ermenistan’ın, Türkiye’nin de olduğu Minsk Grubu çerçevesindeki müzakerelerle çözüme ulaşması gerekiyor. Bunun başarılabileceğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.