Prof. Dr. Naci Görür'den kritik 'Kanal İstanbul' uyarısı: Ayrıntılı çalışma yapmadan kazma vurmayın

Yerbilimi ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, ayrıntılı jeolojik ve jeofizik çalışma yapmadan kanala kazma vurulmaması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Naci Görür'den kritik'Kanal İstanbul' uyarısı: Ayrıntılı çalışma yapmadan kazma vurmayın

Yerbilimi ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Kanal İstanbul projesinin yol açacağı sonuçlara ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Görür, ayrıntılı jeolojik ve jeofizik çalışma yapmadan kanala kazma vurulmaması gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

“Arkadaşlar bir kaç kez medyada açıkladım ama anlaşıldığından emin değilim. Buradan bir kez daha yetkilileri uyarmak istiyorum: Kanal İstanbul’un K. Çekmece- Marmara arası çok riskli. Buradaki kıtasahanlığı Çekmece gölleri açıklarında çok faylı. Bu faylar KB-GD doğrultusunda. Bu fayların bazılarının canlı olma olasılığı çok fazla. Bunlar çok sığ da değiller, bazı kesitlerde 4-5 km derinlikte. Eldeki sismik kesitlerden tam olarak değerlendirilemiyor. Denizdeki bu fayların Çatalca Fay Zonu ve Çekmece gölleri etrafındaki heyelen sistemlerinin kökleri ile de ilişkileri olabilir. Dolayısıyla Kanalın Marmara ağzı-K. Çekmece arası beklenen 7,2 büyüklüğündeki depremden çok şiddetli etkilenebilir. Burada kıtasahanlığının parçalanmış olması ve mevcut fayların harekete geçme olasılığı Kanalın bu kısmında şiddeti daha da artırarak büyük bir felakete neden olabilir. Yetkililere sesleniyorum. Lütfen ama lütfen sözkonusu kıtasahanlığında ayrıntılı jeolojik ve jeofizik çalışma yapmadan Kanala kazma vurmayın.”

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this