Prof. Dr. Ateş Kara: Vakaların hemen hemen tamamı 40 yaşının üstünde

Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye'de tespitli koronavirüs vakalarının yaş ortalamasıyla ilgili bilgi verdi.

Prof. Dr. Ateş Kara: Vakaların hemen hemen tamamı 40 yaşının üstünde

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye’de tespit edilen koronavirüs vakalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına konuk olan Prof. Dr. Ateş Kara, Ahmet Hakan’ın “Türkiye’de koronavirüs tespit edilen hastalara hangi ilacı veriyorsunuz” sorusuna “Virüsle ilgili geliştirilmiş bir aşı yok ama bazı ilaçlar var etkili oluyor. Etkili oluyor derken bizim ilaçtan beklentimiz şudur: Bizim karşımızdaki mikroorganizmayı, bakteriyi ve virüsü vursun öldürsün. Ama insana zarar vermesin.İlaçtan beklentimiz bu. Bizim böyle bir ilacımız koronavirüs için henüz yok. Ancak elimizde birkaç ilaç var. Bunlar koronavirüsün üremesini yavaşlatıyor. Bu ilaçları daha etkinlikleri bu kadar belli olmadan temin edildi. Biz o ilaçları kişilerin yaşına göre uyguluyoruz” şeklinde yanıt verdi.

Prof Dr. Ateş Kara, program konuklarından gazeteci Musa Kesler’in “Koronavirüse yakalananların yaş ortalaması kaç?” sorusuna ise “Birebir tüm yaşları hatırlamıyorum. Vakaların hemen hemen tamamı 40 yaşının üstünde” yanıtını verdi.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this