Prof. Dr. Ahmet Ercan: Asıl korkulması gereken Tekirdağ depremi

İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "İstanbul'un aslında korkması gereken Tekirdağ depremidir. Tekirdağ depremi Marmara Ereğlisi, Silivri arasında olacak. Yani İstanbul il sınırının batısında olacak." dedi.

Prof. Dr. Ahmet Ercan: Asıl korkulması gereken Tekirdağ depremi

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Manisa’da yaşanan depremin İstanbul’da da hissedilmesi ve sonrasında art arda yaşanan depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Manisa’da artçı depremlerin sayısının 50’ye vardığını belirten Ercan, “Artçı depremler en az 2-3 hafta sürebilir ama artçı depremler yıkıcı olmaz. Ege Bölgesinde, özellikle Akhisar-Manisa arasında depremin yıkıcı olması için büyüklüğün 6 onda 4’ten fazla olması gerekiyor. Benim burada beklentim ise, Türkiye’de depremi bekleyen 33 yer arasında burası da vardı. Bunlar sırasıyla oluyor zaten, burada benim öngördüğüm deprem büyüklüğü 5 ila 6 onda 2 arasındaydı. Eğer diyelim ki, öngörümüz tutmadı, bir büyük deprem gelirse eğer, bunun büyüklüğü 6 onda 2’den daha büyük olamaz. Ama bu yıkımcıl olmaz” şeklinde konuştu.

“BU DEPREMLER İSTANBUL’U ASLA ETKİLEMEZ”

Bu depremlerin beklenen büyük İstanbul depremine etki edip etmeyeceği sorusuna ise Ercan, “Bu depremler İstanbul’u asla etkilemez çünkü Ege Bölgesi’nin kırık işleyişi İstanbul depreminden farklıdır. İstanbul Depremi yanal atımlı bir kırıktır. Ama diğeri göçüntü türüdür. Ege Bölgesinin sınırları Çanakkale’nin güneyinden başlayıp, Balıkesir’in güneyi, Bandırma’yı kuzeyde tutarak, ondan sonra Bursa’nın güneyi, Manyas’a kadar iner ve oradan Uşak, Denizli, Aydın, Manisa ve İzmir’i içine alan bu bölgedeki deprem işleyişi tamamen farklıdır. Onun için dün olan depremin İstanbul depremini tetiklemesi gibi bir durum olamaz” diye yanıt verdi.

İSTANBUL DEPREMİ: 2045 EN UYGUN YIL

Ercan, “Bir defa büyük İstanbul depremi yok. Bu sürekli bir söylem olarak ağızda dolanıyor. Kim biliyor ki bunun büyüklüğünü? Kanıtı ne? Bilimsel bir kanıtı yok. Var mı bir alet yerin içine sok, ne kadar basınç olduğunu söyle. Şimdi İstanbul’daki kabuk kalınlığı yaklaşık 28-30 kilometre. Bu kabuğun, kırılmaya karşı göstermiş olduğu direnç 6 miyar gigatondur. Bu 6 milyar gigaton’luk gücü kıracak bir baskı gelmedikçe, bu deprem olmaz. Bunun bir birikme hızı var. Bunun kırılması için daha 2045’e kadar birikmesi gerekiyor. Yani 2045’te olabilecek bir depremin belirtisi 2033’te başlar. 2045 deprem olabilmesi için en uygun yıldır. Ama gecikme olasılığı vardır her zaman için. Gecikme olasılığı bazen 75, bazen 100 yıl bile olabilir” dedi.

“ASIL KORKULMASI GEREKEN TEKİRDAĞ DEPREMİ”

Asıl korkulması gerekenin Tekirdağ’da beklenen deprem olduğunu söyleyen Ercan, “Tabii İstanbul’da olabilecek deprem ne kadardır dersek, Küçükçekmece’nin açıklarında olabilecek depremin büyüklüğü 6 onda 4 ile 6 onda 7 arasında. 6 onda 4 İstanbul için yıkıcı değildir. Ama 6 onda 8, 6 onda 9 olursa yıkıcı olur. İstanbul’un aslında korkması gereken Tekirdağ depremidir. Tekirdağ depremi Marmara Ereğlisi, Silivri arasında olacak. Yani İstanbul il sınırının batısında olacak. Bizim tam da Marmara’daki doğal gaz dolum kurgularımızın olduğu yerde ve aynı zamanda denizin içinde yedek dolmaçımız var yani doğal gazı biriktirdiğimiz yer, tam orada olacak deprem. Geçenlerde olan 4 onda 7’lik ve 5 onda 8’lik depremin olduğu yerde olacak. O bunun alıştırmasıydı aslında. İşte bu depremin büyüklüğü 7 ile 7 onda 2 olacaktır. Bu Tekirdağ’ı, Şarköy’ü, Çanakkale’yi, Gelibolu’yu, Lapseki’yi, Karabiga’yı, Mudanya’yı, Erdek’i, Bandırma’yı, Yalova’yı ve hatta Gemlik’i çok önemli şekilde etkileyecektir” dedi.