Pompeo, Yunanistan'ı ziyaret edecek

Pompeo'nun Türkiye ile Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginlikte Yunanistan'a bir ziyaret gerçekleştireceği ve bu ziyaretin bir nevi 'destek' ziyareti şeklinde yorumlanacağı öğrenildi.

Pompeo, Yunanistan'ı ziyaret edecek

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun önümüzdeki hafta Yunanistan’da temaslarda bulunacağı bildirildi. Pompeo, Selanik’in ardından Girit’teki hava üssünü ziyaret edecek.

Pompeo Ekim ayında Atina’da Yunan Savunma Bakanı Nikos Dendias ile görüşmüştü.

Pompeo’nun Türkiye ile Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginlikte Yunanistan’a bir ziyaret gerçekleştireceği ve bu ziyaretin bir nevi ‘destek’ ziyareti şeklinde yorumlanacağı öğrenildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Pompeo’nun Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ve Savunma Bakanı Nikos Dendias ile bir araya geleceği, “Yunanistan ile ilişkilerde on yıllardır en güçlü dönemin yaşanmasından duyduğu memnuniyeti dile getireceği ve Doğu Akdeniz’de güvenlik, barış ve refahın geliştirilmesi yönündeki ortak taahhüdü yineleyeceği” bildirildi.

Ziyaret programına göre Pompeo önce Selanik kentinde bir bilim ve teknoloji anlaşmasına imza atacak ve enerji sektöründen temsilcilerle enerji çeşitliliği ve Yunanistan’daki altyapı projelerini görüşecek. Pompeo’nun Selanik’in ardından Girit adasına giderek Sudo Koyu’nda ABD ve NATO tarafından da kullanılan deniz üssünü ziyaret edeceği bildirildi.

YUNANİSTAN’IN ARDINDAN İTALYA

DW‘nin aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun iki hafta önce Kıbrıs’ta sadece Rum kesimini ziyaret etmesi Türkiye’de tepkilere neden olmuştu. Yunanistan ile askeri ilişkilerini son yıllarda güçlendiren ABD, Kıbrıs’a yönelik 33 yıllık silah ambargosunu da 1 Eylül’de kısmen kaldırdığını açıklamıştı.

Pompeo’nun 27 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında Yunanistan’ın ardından İtalya’ya gideceği, Vatikan’da da temaslarda bulunacağı ve son durak olarak Hırvatistan’ı ziyaret edeceği bildirildi.