Pompeo ve Çavuşoğlu telefon görüşmesi gerçekleştirdi: Yaptırımların hedefi Rusya

Pompeo görüşmede, yaptırımların hedefinin Rusya'nın önemli oranda gelir, erişim ve etki gücü elde etmesini önlemek olduğunu ve Türkiye ya da diğer herhangi bir ABD müttefiki veya ortağının askeri kabiliyetleri ya da muharebeye hazırlık düzeyine zarar verme niyeti taşımadığını vurguladı.

Pompeo ve Çavuşoğlu telefon görüşmesi gerçekleştirdi: Yaptırımların hedefi Rusya

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Cale Brown, Pompeo ile Çavuşoğlu’nun bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini söyledi.

ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamındaki yaptırımlarının ardından konuşan Brown, “Bakan Pompeo, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na Türkiye’nin S-400 satın almasının ABD personelini ve ordu teknolojisinin güvenliğini riske attığını ve Rusya’nın TSK’ya ve savunma sanayisine erişim imkanı tanıdığını açıkça söyledi” ifadelerini kullandı.

Pompeo’nun Çavuşoğlu’na Ankara’nın NATO yükümlülüklerini yerine getirmesi ve NATO ile uyumlu silah ve mühimmat satın alması konusunda da uyarıda bulunduğu belirtildi.

 HEDEF RUSYA

Pompeo görüşmede, yaptırımların hedefinin Rusya’nın önemli oranda gelir, erişim ve etki gücü elde etmesini önlemek olduğunu ve Türkiye ya da diğer herhangi bir ABD müttefiki veya ortağının askeri kabiliyetleri ya da muharebeye hazırlık düzeyine zarar verme niyeti taşımadığını vurguladı.

Açıklamada, “Bakan Pompeo ayrıca Türkiye’yi, S-400 meselesini uzun yıllara dayanan savunma sektörü işbirliğimizle tutarlı şekilde çözmeye ve NATO’yla uyumlu silah alımına yönelik NATO yükümlülüklerine tekrar kendini adamaya çağırdı” ifadesi kullanıldı.