Pompeo İsrail ziyaretinde Çin ve İran'ı hedef aldı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, isim vermeden Çin'i hedef alarak "Siz (İsrail) iyi bir ortaksınız, bazı ülkelerin aksine bilgiyi paylaşıyorsunuz" derken, İran'ı ise salgına rağmen 'kaynaklarını terörü teşvik etmek için kullanmakla' suçladı.

Pompeo İsrail ziyaretinde Çin ve İran'ı hedef aldı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ilhakı görüşmek için geldiği İsrail’de, görüşme öncesi İsrail Başbakan Benyamin Netanyahu ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İsim vermeden Çin’i hedef alan Pompeo, Başbakan Netanyahu’ya hitaben, “Siz (İsrail) iyi bir ortaksınız ve bilgiyi gizlemeye ve üzerini örtmeye çalışan bazı ülkelerine aksine bilgiyi paylaşıyorsunuz. O ülke hakkında da konuşacağız” dedi. ,

Konuşmasında İran’a da yüklenen Pompeo, “İranlılar bu salgın sırasında, Ayetullah rejiminin kaynaklarını terörü teşvik için kullanıyor. Bu durum, ülkeyi (İran) yönetenlerin ruhlarına ilişkin birçok şeyi söylüyor” diye konuştu.

İsrail ziyaretinin en önemli başlıkları arasında yer alan işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ile Filistin toprağı olan Ürdün Vadisi’nin İsrail’e ilhak planına da kısaca değinen Pompeo, “Daha yapılacak işler var ve bu konuda ilerleme kaydetmeliyiz” demekle yetindi.

NETANYAHU’DAN POMPEO’YA TEŞEKKÜR

Netanyahu ise İsrail ziyaretinden dolayı Pompeo’ya teşekkür etti.

Kendisinin liderliğindeki koalisyon hükümetinin yarın yemin ederek göreve başlayacağını ve bunun ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı sözde Orta Doğu barış planının hayata geçirilmesi için bir fırsat olduğunu söyleyen Netanyahu, “Kuracağımız koalisyon hükümeti, ocak ayında Washington’a yaptığım ziyarette Başkan Trump ile mutabık kaldığımız anlayış çerçevesinde barış ve güvenliğin teşvik edilmesine katkı sağlayacak bir fırsat” ifadesini kullandı.