Plastik poşet paralı ancak Dünya'nın çöpü Türkiye'ye

Ücretli hale getirilen plastik poşet kullanımı yüzde 77 oranında azalırken ithal edilen plastik çöp 526 bin tonu buldu.

Plastik poşet paralı ancak Dünya'nın çöpü Türkiye'ye

Hükümet, ücretli hale getirdiği plastik poşet kullanımının yüzde 77 oranında azaldığını belirtirken diğer ülkeler tarafından yasaklanan 526 bin ton plastik çöpü ithal etti. Sivil toplum örgütlerinin zararlı çöp ithalinin azaltılması talebi de karşılık bulmadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 30 Aralık’ta yayımlandığı genelgede yine bildiğini okudu. Dünyanın yasakladığı atık plastik çöpler Türkiye’ye gelmeye devam edecek.

GENELGE YETERSİZ

Cumhuriyet‘ten Mustafa Çakır‘ın haberine göre bakanlığın “atık ithalatı” konulu genelgesinde, “atık ithalatçısı kayıt belgesi” ve “kota formuna” ilişkin esaslar düzenlendi. Sokak Atık Toplayıcıları Derneği, genelge öncesinde gerek Ticaret Bakanlığı gerekse de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşmeler yapmış, zararlı çöp ithalatına sınırlama istemişti. Genelgeyi değerlendiren Sokak Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Karaman, “Genelge fos çıktı. Kısmen değişiklik olsa da eski düzen devam ediyor” dedi. Karaman, atık tesislerinin önceliği yerli atıklara vererek, “yüzde 60 yerli, yüzde 40 ithal atık” işlemesini savunduklarını ancak düzenleme ile tesislerin “yüzde 20 yerli, yüzde 80 ithal atık” işlemesine izin verildiğini söyledi.

KARIŞIK KODLA GELİYOR

Taleplerinin dikkate alınmadığını belirten Karaman, “Karışık malzemenin yasaklanmasını istiyorduk. Çünkü bütün çöpler karışık kodla getiriliyor. Bunun içine bakma durumu yok. Yani ‘tehlikeli atık’ dediğimiz ithali yasak atıklar bunlar. Çin, Hindistan, Endonezya, Malezya, Avrupa’dan gelen karışık çöp malzemesini yasakladı. Ancak bizde uygun görüldü. Türkiye’ye karışık atık getirilebilecek” dedi.

SANAYİ BAKANI BASKI KURUYOR İDDİASI

Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ithal çöplerin ülkeye girişini zorlaştırmak için yayınladığı tebliğin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın baskısı sebebiyle 6 Ağustos günü geri çekildiğini iddia edilmişti.

TEHLİKELİ ATIKLAR GELİYOR

Karaman, eleştirilerine şöyle devam etti: “İç piyasa zaten ölü. Hem toplayıcılar zor durumda, hem de bizden bu malzemeyi alan firmalar birer birer kapanıyor. Dışarıdan ithal çöp geldiği için biz satamıyoruz. Tarihte ilk kez kâğıt alım tesisleri bizden malzeme alımını birer ay 3 kez durdurdu. Dışarıdan o kadar çok atık geliyor ki bütün fabrikalarda stok var.”

Türkiye’nin dünyada en çok plastik çöp getiren ülke haline geldiğine işaret eden Karaman, “Ücretli poşet uygulaması ile kullanımı en az yüzde 77 azalttık diyoruz ama diğer yandan 526 bin ton plastik çöp ithal ediyoruz” diye konuştu. En çok atığın İngiltere ve Irak’tan geldiğine işaret eden Karaman, “Burada bir oyun var. Aslında bu Irak’ın atığı değil. Tehlikeli atıklar üçüncü bir ülke üzerinden getiriliyor. Şimdi bazı denetimler getiriliyor, eskisi gibi rahat olamayacaklar ama önlemler yetersiz” dedi.