'PCR testi hizmeti alımı' ihalesi Menzilci’nin şirketine verildi

Sağlık Bakanlığı'nın pazarlık yoluyla yaptığı ihalelerden biri Menzil Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Ferhat Danışman’ın şirketine verildi.

'PCR testi hizmeti alımı' ihalesi Menzilci’nin şirketine verildi

Sağlık Bakanlığı, İstanbul’daki 7 büyük kamu hastanesinde 6 ay boyunca Kovid-19 PCR testi yapılması için milyonlarca lira karşılığı iki şirketle anlaştı. Bakanlığın anlaştığı şirketlerden birinin sahibi ise Menzil Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Ferhat Danışman.

Danışman aynı zamanda Menzil Cemaati’ne ait olduğu bilinen Emsey Hastanesi’nin üst düzey yöneticiliğini yapıyor.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü 5 Kasım tarihinde ‘sağlık tesisleri için 6 aylık sonuç karşılığı Kovid-19 PCR testi hizmeti alımı’ adı altında bir ihale düzenledi.

Kamu İhale Kununu’nun ‘pazarlık’ usulüne izin veren 21/b maddesi uyarınca yapılan ihale sonucunda, yedi büyük kamu hastanesinde testlerin 1 Ocak-30 Haziran tarihlerini kapsayan altı ay boyunca 144 milyon TL’ye Techno Health Laboratuar ile Gen Era Diagnostik Sağlık Hizmetleri Şirketi’ne yaptırılması yönünde sözleşme imzalandı.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, milyonlarca liralık ihalenin verildiği iki şirketten biri olan Techno Health Laboratuar Şirketi’nin sahibi Ferhat Danışman.

”MENZİL’DE İÇİLEN ÇORBA KİŞİNİ MİDESİNDEN 100 YIL ÇIKMAZ”

Danışman, Menzil’e ait olduğu bilinen Emsey Hastanesi’nde de Mali Hizmetler Koordinatörü olarak görev yapıyor. Ayrıca Danışman, yolsuzluk ve israf iddiaları ile tartışmaların odağında yer alan Kızılay’dan da 2019 yılında 713 milyon 520 bin TL’lik ihale almasıyla gündeme geldi.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Kızılay’dan aldığı milyonlarca liralık ihalenin ardından kapattığı sosyal medya hesabında Menzil Cemaati’ne olan yakınlığını gizlemeyen Danışman, “Menzil’de içilen çorba kişinin midesinden 100 yıl çıkmaz” ifadelerinin yer aldığı bir fotoğraf paylaşmıştı.

Adıyaman’daki Menzil köyünde bulunan Seyyid Abdullhakim Elhûseyni Külliyesi’nden “Güller diyarı ve ilim irfan merkezi” olarak da söz eden Danışman, Menzil’in yayın organı Semerkand Dergisi’nden de alıntılar paylaşmayı da ihmal etmiyordu. Danışman, Menzil’in önde gelen isimlerinden olan Seyda Muhammed Raşid’in resimlerini de sosyal medya hesabından paylaşıyordu.

Danışman, Menzil Cemaati’ne yakınlığını, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın 2016 yılındaki Özbekistan’a yaptığı ziyaret sırasında İmam Buhari Türbesi önünde çekildikleri fotoğrafı ‘‘Sırtlarını Semerkand’ın ilim irfan medreselerine dayamışlar” ifadeleriyle paylaştığı biliniyor.

7 büyük hastanede testler taşerona

Şirketlerin 6 ay boyunca Kovid-19 testlerini yapacağı hastanelerin listesi ise şu şekilde:

Sancaktepe Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Kanuni Sultan Eğitim ve Araştırma Hastanesi