Patronlarda kısa çalışma ödeneği mutluluğu

Cumhurbaşkanlığı kararıyla işçilerin ücretlerinin yüzde 60’ını alabildikleri kısa çalışma ödeneği süresi 1 ay daha uzatıldı. Patronlar, konuya ilişkin memnuniyetlerini dile getirdi.

Patronlarda kısa çalışma ödeneği mutluluğu

Koronavirüs salgını süreciyle birlikte işçilerin ücretlerinin yüzde 60’ını alabildikleri kısa çalışma ödeneği ile işçilerin işten atılmadıkları, ancak aylık 1168 lira ile geçinmek zorunda bırakıldıkları nakdi ücret desteğinde süre 1 ay daha uzatıldı.

Cumhurbaşkanı kararlarına göre 30 Haziran 2020 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi yeni bir başvuru ve uygunluk tespiti yapılmasına gerek bulunmaksızın uzatılacak. Yani uzatmadan yararlanabilmek için işverenlerin 30 Haziran veya öncesinde başvuru yapmış olmaları gerekiyor.

Sürenin uzatıldığını duyurulmasının ardından ilk açıklama Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol’dan geldi.

“Bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, kısa çalışmanın uzatılacağı yönündeki açıklaması bizleri mutlu etti.” diyen Akkol, “İstihdam dostu bu karar için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk olmak üzere katkısı olan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.