Patronlara yeni destek paketi geliyor

AKP'nin Meclis'e sunduğu “mini istihdam paketi”yle patronlar için bir dizi destek adımı daha atılıyor.

Patronlara yeni destek paketi geliyor

AKP Grubu, 8 maddeden oluşan “mini” bir torba paketi TBMM’ye sundu. Pakette patronlara sermaye aktarımı ve bazı “maliyet”leri erteleme imkanı veriliyor.

Paketin içerdiği düzenlemelerden bazıları şöyle:

İSG UZMANI YÜKÜMLÜLÜĞÜNE ERTELEME: Paketle, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe giren iş sağlığı ve güvenliği uzmanı istihdamı zorunluluğu 2.5 yıl erteleniyor. Buna göre 50’den az çalışanı olan “az tehlikeli” iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulundurma yükümlülüğü ise, 3,5 yıl süreyle ertelenecek ve 2024 yılı başında başlayacak.

KAYNAK İŞSİZLİK FONU’NDAN: 1 Temmuz’dan önce kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerlerine, kısa çalışmanın sona ermesi ve normal çalışmaya dönülmesi durumunda, 3 ay süreyle asgari ücret üzerinden prim desteği verilecek. Hem 456 lira düzeyindeki işveren SGK primi, hem de 412 liralık SGK işçi payı destek kapsamında olacak. Destek tutarı, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Ücretsiz izin uygulamasını bitiren iş yerleri de bu teşvikten yararlanabilecek. Cumhurbaşkanı 3 aylık süreyi, sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak 6 aya kadar uzatabilecek.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞINA YENİ AYAR: İşten çıkarma yasağı konusunda ise yeni bir düzenleme yapılıyor. Artık işletmeler, iş yerinin herhangi bir sebeple kapanması, belirli süreli iş sözleşmesininsüresinin sona ermesi, yapılan işin sona ermesi gibi durumlarda işten çıkarma yasağının dışında olacak. İşten çıkarma yasağı konusunda ise Cumhurbaşkanı en fazla 3’er aylık sürelerle, 30 Haziran 2021’e kadar süre uzatımı yapabilecek.

Teklifte yer alan bir diğer düzenlemeyle de, Soma’da 13 Mayıs 2014’teki kaza sonrası Işıklar, Atabacası ve Geventepe ocaklarında işten çıkarılanların tazminatı için kamuya yetki veriliyor. Buralarda kıdem tazminatı hakkını kazanarak işten çıkarılan ve halen haklarını alamayanların tazminatı Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından ödenecek.