Paranız batsın, gençlik yaşasın!

Ege Üniversitesi TKH Gençliği, kampüs içerisinde yurt inşaatında 18 yaşında iş cinayetine kurban edilen Caner Mızrak için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Paranız batsın, gençlik yaşasın!

TKH Gençliği, Ege Üniversitesi Bornova yerleşkesindeki yurt inşaatında çalışırken iş cinayeti sonucu hayatını kaybeden 18 yaşındaki Caner Mızrak için bugün bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ege Üniversitesi TKH Gençliği tarafından yapılan basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

17 Şubat Pazartesi günü üniversitemizde kampüs içerisinde yurt inşaatında çalışan 18 yaşındaki Caner Mızrak isimli arkadaşımızı iş cinayetinde kaybettik.

Aynı şekilde geçtiğimiz gün İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğrencisi, arkadaşımız Hakan Taşdemir yaşamına son verdi. Memleketi ve gençliği sistematik şekilde geleceksizliğe, yoksulluğa sürükleyen sermaye sınıfı ve AKP iktidarı bir yaşamın daha sonlandırılmasına sebep oldu.

Bu düzen sermaye sınıfına yeni rant ve sömürü alanları açarken, gençliğe ve emekçilere geleceksizlik, yoksulluk ve ölümü reva görmektedir.

Türkiye sermaye sınıfı ve gericiliğin kol kola girerek yarattığı bu tablo gençlik içerisinde umutsuzluğun, bağımlılığın, psikolojik hastalıkların ve intiharların artmasının en temel nedeni olarak görülmelidir.

Her geçen gün ölüm ve intihar haberleri alıyoruz. İş cinayetleri, iş bulamadığı için kendini ateşe verenler… Sömürü, işsizlik ve yoksulluk en yakıcı halleriyle emekçileri ve gençliği kuşatmış bulunuyor. Bu düzenin ekonomik kriziyle de beraber yarattığı tablo tüm toplumu bir felakete doğru sürüklüyor.

18 Yaşındaki Caner arkadaşımız, bu ülkede köle gibi görülen inşaat işçilerinden yalnızca bir tanesi. Bizlerle aynı sıraları paylaşmak yerine okulumuzda yapılan KYK yurdunun inşaatının onuncu katından düşerek can verdi.

AKP rejiminde 2019 yılında 1736, sadece 2020 Ocak ayında 112 işçinin iş cinayetlerine kurban edilmesi tesadüf ya da kader olarak açıklanamaz. Tersine işçi ve emekçilerin yaşamak için ölümle burun buruna çalışmak zorunda kaldıklarını bir kez daha göstermiştir. Bu düzenin kar hırsı yüzünden yoğun sömürü işçi ve emekçilere dayatılmakta, işçi sağlığı ve iş güvenliği hiçe sayılmaktadır.

Üniversite yönetimi ve cinayetin sorumluları hesap vermelidir!

Bu düzenin gençliğe vaadettiği ve sunduğu gelecek budur. Gençlik, geleceğini kendi ellerine almalıdır!

Üniversitemizdeki öğrenciler, akademi ve emekçiler bu cinayete sessiz kalmamalı, insanca bir düzen için mücadeleyi yükseltmelidir!

Ege Üniversitesi TKH Gençliği”