Özel okullarda koronavirüs fırsatçılığı Bakan Selçuk'a soruldu

Özel okullarda öğretmenlerin zorunlu yıllık izne ya da ücretsiz izne çıkarılması Meclis gündemine taşındı.

Özel okullarda koronavirüs fırsatçılığı Bakan Selçuk'a soruldu

Türkiye’de koronavirüs vakaları görülmesiyle birlikte alınan önlemler kapsamında eğitime ara verilmesinin ardından, bazı özel okullar ile kurslar ve rehabilitasyon merkezlerinde öğretmenler zorla yıllık izne veya ücretsiz izne gönderiliyor.

Bursa’da bir özel eğitim kurumunun öğretmenlere bu yönde tebligat yapmasının ardından şikayetlerin kendisine ulaştığını söyleyen ‘İyi Parti’ Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Sözcü gazetesinden Selami Aydın’ın haberine göre, eğitim kurumu yönetimlerinin “Corona virüs nedeniyle okulların tatil edilmesi sonucu çalışılmayan süreler, çalışanların yıllık izin veya ücretsiz izinlerine sayılacaktır” şeklinde aldıkları kararı öğretmenlere tebliğ ettirdiklerini söyleyen Öztürk, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

  • Özel okullar, kurslar ve rehabilitasyon merkezleri gibi özel eğitim kurumlarında, yukarıda bahsedildiği şekilde çalışanlara imza karşılığı belge imzalatıldığı iddiası doğru mudur?
  • Corona virüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Bakanlığınızca alınan kararın, özel okullarda öğretmenlerin hak kaybına uğrayacak şekilde uygulanmasının önüne geçilmesi için okul yönetimleri uyarılmış mıdır?
  • Özel eğitim kurumları çalışanlarına bu tür belgeleri imzalatan kurumlar hakkında herhangi bir idari işlem başlatılması düşünülmekte midir?
  • Zorunlu tatil sürelerinin uzaması ve/veya bu süre içerisinde sigorta ve diğer vergileri ödemek zorunda kalan özel eğitim kurumlarının desteklenmesi düşünülmekte midir?
  • İlgili Bakanlıkla görüşerek, özel eğitim kurumlarının SGK ödemelerinin eğitime ara verildiği süre boyunca ihtiyat akçesinden sağlanacak kaynakla sübvanse edilmesi düşünülmekte midir?
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this