Osman Kavala hakkında ikinci iddianame

Anayasa Mahkemesi'nin hakkında vereceği karar beklenen, Osman Kavala hakkında ikinci iddianame hazırlandı.

Osman Kavala hakkında ikinci iddianame

Gezi Davası’ndan beraat eden ancak “casusluk” gerekçesiyle yeniden tutuklanan ve 1064 gündür cezaevinde tutuklu bulunan Osman Kavala hakkında hazırlanan ikinci iddianame, 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Anayasa Mahkemesi, Gezi Davası’ndan beraat eden ancak cezaevinden salıverilmeden ‘casusluk’ gerekçesiyle yeniden gözaltına alınan Osman Kavala’nın tutukluluğunun hukuki olmadığına ilişkin yaptığı bireysel başvuruyu bugün karara bağlayacaktı.

Ancak AYM başvurunun görüşmesini erteledi. Kavala hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye sunulurken, daha sonra Anayasa Mahkemesi’nin raporuna girecek. AYM daha önce Kavala’nın Gezi Parkı davası kapsamında yaptığı bireysel başvurunun oyçokluğuyla reddine karar vermişti.

NE OLMUŞTU?

Osman Kavala, ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılandığı Gezi davasından 18 Şubat’ta beraat etmiş, hakkında başka bir soruşturma olduğu gerekçe gösterilerek tekrar gözaltına alınmıştı. Kavala, 9 Mart’ta 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında “casusluk” suçlamasıyla bir kez daha tutuklandı.