Ordu Valisi: İlimizde pozitif vakalarda artış var

Seyahat yasağının kalkmasıyla birlikte yeniden vakaların artış gösterdiği Ordu'da Vali Seddar Yavuz vatandaşı suçladı.

Ordu Valisi: İlimizde pozitif vakalarda artış var

Ordu Valisi Seddar Yavuz, “İlimize yurt içinden ve dışından gelen şahısların sorumsuzca davranışları sebebiyle maalesef pozitif vakalarda artış görülmektedir.” dedi.

Vali Yavuz, Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlenen “Covid-19 salgınının Ordu’daki son durumu” konulu değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, seyahat yasağının kalkmasıyla birlikte son dönemde yaşanan pozitif vakalara bir artış olduğunu belirterek ildeki vaka artışı için vatandaşları suçladı.

Büyükşehirler ile yurt dışından gelenlerin, Covid-19 salgınıyla mücadele kurallarına ve alınan tedbirlere riayet etmediği iddia eden Yavuz, şunları kaydetti:

“İlimize yurt içinden ve yurt dışından gelen şahısların sorumsuzca davranışları sebebiyle maalesef pozitif vakalarda artış görülmektedir. Buna ilaveten, havaların ısınmasıyla vatandaşlarımız, sokağa, caddelere, park, meydan ve sahillere akın ettiler. Bazı cadde ve sokaklarda ciddi insan kalabalıkları oluşturuluyor. Adeta salgının bittiği varsayımıyla hareket ediliyor. Yapmış olduğum denetimlerde bu durumu gözlemliyorum. Yaratılan bu sosyal hareketlilik, ilimizde pozitif vakalarda artışa neden olabilmektedir. ”

Tedbirin elden bırakılmaması gerektiğine dikkati çeken Yavuz, “Tedbiri elden bırakmamak gerektiğini hep söylüyoruz. Her ne kadar kontrollü sosyal hayata dönüş olsa da temastan kaçınma, sosyal mesafeyi koruma, mutlak surette maske takma ve kişisel hijyen kurallarına titizlikle uymalıyız. Aksi takdirde pozitif vakalarda artış olabilir. Salgının tamamen sona erdiği düşüncesiyle rahatça hareket etmek, son derece yanlış ve tehlikeli bir düşüncedir.” değerlendirmesinde bulundu.

‘MUHTARLAR TAKİP ETSİN’

Yavuz, yurt içinden ve yurt kente gelen şahısların takibinin iyi yapılması gerektiğine de işaret ederek, “Son günlerde ilimize başka illerden ve yurt dışında gelen vatandaşlarımız oluyor. Muhtarlarımız, mahallelerine dışarıdan gelen şahısları takip edip, mutlak suretle güvenlik birimlerimize bildirmeleri gerekir. Bu kişilerin çok iyi izole olmaları sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

Covid-19 salgını ile mücadele sürecinin Ordu’da bugüne kadar ‘çok iyi’ götürüldüğünü vurgulayan Yavuz, “Bugüne kadar ki emeklerin zayi olmaması, heba olmaması için toplumsal bir duyarlılığa ihtiyacımız var. Ordulu hemşehrilerimizin bu duyarlılığı göstereceklerine eminim” ifadesini kullandı.