Ölümün eşiğindeyken tahliye edilen Sabri Kaya yaşamını yitirdi

Kalbi yüzde 25 çalışan, iki kez bağırsak kanaması geçiren tutuklu Sabri Kaya, öleceği anlaşılınca tahliye edildi.

Ölümün eşiğindeyken tahliye edilen Sabri Kaya yaşamını yitirdi

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevinde geçirdiği bağırsak kanaması sonucu sık sık hastane ve cezaevi arasında gidip gelen tutuklu Sabri Kaya, hakkında tahliye kararı verildiği gün getirildiği Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde yaşamını yitirdi.

Kalbi yüzde 25 çalışan Kaya, 25 Mart’ta kalp krizi ve beyin kanaması geçirmişti. Kaya, 3 kez yoğun bakıma alınıp, “Durumu iyi” denilerek tekrar cezaevine götürülmüştü.

20 Mayıs günü Osmaniye Devlet Hastanesi tarafından “Cezaevinde kalamaz” raporu verilen Kaya, aynı gün Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesine sevk edildi. Kaya hakkındaki bu rapordan sonra Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da dün tahliye kararı verildi.

“DEVLET YAŞAM HAKKINI KORUYAMADI”

Kaya’nın avukatı İlhan Öngör, geç kalınan tahliyeden yetkililerin sorumlu olduğunu belirtip “Günlerdir, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Osmaniye Savcılığı, cezaevi ve hastaneler arasında mekik dokuyoruz; tüm başvuruları yaptık. Durumun ciddi ve yaşamsal olduğunu anlatmaya çalıştık. Ancak klasik bürokrasi diliyle ‘Gerekeni devletimiz yapılıyor’ denildi. Bir ayda 20 kez kriz geçiren Sabri Kaya’yı bu hale getiren devlet aklı ve bürokrasisidir. Bunu sadece ihmalkarlıkla dahi açıklayamayız, göz göre göre bu sonuç ortaya çıktı. Anayasa Mahkemesinin infaz erteleme ve hastaneye yatırma tedavi edilmesi talebimize ambulans kapıda bekliyor gibi bir gerekçeyle ret etmesi sonucunda gelinen nokta budur, kapıda beklediği iddia edilen ambulans Sabri Kaya’yı iyileştiremedi. Kendi gözetimi altında bulunan Sabri Kaya’nın yaşam hakkını devlet koruyamamıştır” ifadelerini kullanmıştı.