Obruk tehlikesi için yeni uyarı: Çorlu'dakinden daha tehlikeli

Prof. Dr. Ayday, Çorlu'da yaşanan facianın benzer bir nedenle gerçekleştiğini ama YHT hattının daha tehlikeli olduğunu ifade etti

Obruk tehlikesi için yeni uyarı: Çorlu'dakinden daha tehlikeli

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde son birkaç yıl içinde çapları 2 metre ile 50 metre, derinlikleri ise 0,5 metre ile 15 metre arasında değişen 8 tane obruk oluştuğunu tespit etmişti.

Oda’nın açıklamasında, obrukların bölgeden geçen YHT hatları için oluşturduğu tehlikeye karşı bir an önce önlem alınması gerektiği belirtilirken konuyla ilgili bir açıklama da Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Can Ayday’dan geldi.

Sivrihisar’da sekiz tane obruk olduğunu bildiklerini ancak köylünün ve oradaki çiftçilerin de gizledikleri obrukların da olduğunu belirten Ayday, Onlarla beraber 20-25 belki de 30 tane obruk olduğunu söyleyebilirim. Oraya gittiğimizde trenin bu kadar yakınında olduğunu bilmiyorduk. Oradaki köylüler de söylediler ve Jeoloji Mühendisleri Odası’na müracaat ettiler. Gittik ve orada araştırmalar yaptık. Böylece bölgede gerçekten obruk olduğunu gördük. Daha sonra obrukların koordinatlarını GPS ile aldık. Gördüğümüzde bizde şaşırdık çünkü bir veya bir buçuk kilometre kuzeyinden Yüksek Hızlı Tren güzergahı geçiyor. Güzergah diyorum çünkü daha çalışmaya başlamadı. En azından önlem alınması lazım belki de alındı. Alındıysa mesele yok. Alınmadıysa buradaki güzergah için en azından ciddi etüt yapılmalı. Oradan tren geçecek ve Yüksek Hızlı Tren geçerken fazla sarsıyor. Eğer obruk oluşumuna riskli bir yerden geçerse bu sarsıntıdan dolayı obruk oluşumunu hızlandırır” diye konuştu.

“BU DAHA TEHLİKELİ”

Obrukların bulunduğu bölgenin Çorlu’da 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasının yaşandığı bölgeden daha tehlikeli olduğunu vurgulayan Ayday, “Çorlu’da yaşanan tren kazası buna benzer bir olaydan dolayıydı. Akla erecek bir görüntü değildi oradaki manzara. Aynı olay burada da yaşanmasın. İki olay birbirine çok benziyor ama Çorlu’da ki normal tren yoluydu buradaki daha tehlikeli. Çünkü YHT 250 kilometre hızla geçecek. Oradaki sarsıntı obruk oluşumunu arttırır diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.