'O evi yıkmadıysan gelir ben yıkarım Mustafa!'

"Toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımız bölgedeki kentsel dönüşüm nedeniyle benim evimin yıkılıp yıkılmadığını sordu ve ‘yık’ dedi."

'O evi yıkmadıysan gelir ben yıkarım Mustafa!'

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş’a Üsküdar’da bulunan evinin durumunu sordu. Edinilen bilgiye göre, 17 Ağustos 1999’da yaşanan İstanbul depreminin ardından riskli bölge olarak ilan edilen alanda yer alan Ataş’ın evinin çevresindeki binalar, geçen aylarda bölgenin kentsel dönüşüme girmesiyle yıkıldı. Bu durumu hatırlatan Erdoğan, “Mustafa evini yıktın mı?” diye sordu. Ataş ise o dönem bakanlık yapan Mehmet Özhaseki’nin binanın yıkılmasına gerek olmadığını bildirdiğini belirtti. Erdoğan ise bu yanıt üzerine, “Öyle şey olur mu? Neden duruyor? Bu cuma bir şey olmazsa yine Üsküdar’dayım. Gelir ben yıkarım Mustafa” diyerek ‘espri’ yaptı.

Hürriyet’ten Gizem Karakış‘ın ‘kulis’ haberine göre, dün AKP Genel Merkezi’nde 61 milletvekilinin katıldığı kahvaltılı toplantıya başkanlık yapan Erdoğan basına kapalı toplantıda, milletvekillerinin bölgeleri ile ilgili sorunlarını dinledi.

Cumhurbaşkanı milletvekillerinin “Bürokraside verdiğimiz notlar yerine ulaşmıyor” şikâyetleri üzerine, “Bürokraside sıkıntı var ise bunu söyleyin, engel çıkartanlar var ise bunun gereği yapılsın” yanıtını verdi.

Erdoğan ayrıca “Ekonomideki iyileşmeler ve alınan önlemler, vatandaşın cebine yaza doğru yansıyacak” ifadesini kullandı. Bir milletvekili, kamuya alımlarda mülakatın çok zaman aldığını ve büyük bir sorun haline geldiğini belirtirken Erdoğan kabine toplantısında bu konuyu değerlendireceklerini belirtti.

‘GELİR BEN YIKARIM MUSTAFA’

Erdoğan’ın önceki gün vekillerle yaptığı kahvaltıda, Üsküdar’da kentsel dönüşüm bölgesindeki evinin durumunu sorarak “Yıkmadıysan gelir ben yıkarım” dediği Mustafa Ataş, “İddia ediyorum, benim evim Üsküdar’daki en sağlam, depreme en dayanıklı bina” dedi.

Ataş, Üsküdar’daki evinin 1999 İstanbul depreminin ardından inşa edildiğini ve yıkılmasını gerektirecek bir durum olmadığını söyledi ve şunları anlattı:

“Biz 2001 yılında arkadaşlarımızla bu binayı ortak yaptık. İskanımızı almışız, depreme dayanıklı bir ev. İddia ediyorum Üsküdar’daki en sağlam, depreme en dayanıklı bina bizimkidir. Toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımız bölgedeki kentsel dönüşüm nedeniyle benim evimin yıkılıp yıkılmadığını sordu ve ‘yık’ dedi. Ben de kendisine durumu izah ettim. Cumhurbaşkanımıza ‘Bizim binamız diğerleri ile aynı pozisyonda değil’ dedim. Onlar depreme dayanıklı olmayabilir ama bizim binamızın hiçbir eksiği yok, belgelerimiz tam. 20 senedir ben burada oturuyorum.”