Nissan 20 binden fazla işçiyi çıkarmayı planlıyor

Koronavirüs nedeniyle satışları düşen Japon otomobil üreticisi Nissan, 20 binden fazla kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Nissan 20 binden fazla işçiyi çıkarmayı planlıyor

Koronavirüs pandemisi nedeniyle satışları düşen Japon otomobil üreticisi Nissan, krizden çıkış için küresel iş gücünün yüzde 15’ini oluşturan 20 binden fazla işçisini işten çıkarmayı planlıyor. Küresel krize dönüşen koronavirüs pandemisinin ekonomik etkilerini azaltmak için, geçtiğimiz günlerde de gündeme gelen ve kredi arayışında olan Japon otomotiv devi Nissan krizden çıkış yolu arıyor.

Buna göre yeniden yapılanmaya gideceği öğrenilen şirketin dünya genelinde 20 binden fazla işçi çıkarması gündemde. Şirketin uluslararası iş gücünün yüzde 15’ine tekabül eden 20 bin kişilik küçülme planının salgın sonucu dünya genelinde gerçekleşen talep düşüşünün bir sonucu olduğu ifade edilirken, hedefin ise üretimi azaltmak olduğu belirtiliyor.

FABRİKA KAPATMA PLANLARI GÜNDEME ALINABİLİR

Nissan’ın finansal usulsüzlük iddiaları kapsamında tutuklanan firari eski başkanı Carlos Ghosn’un 1999’da uyguladığı kurtarma stratejisi sonrasındaki en büyük işçi çıkarma planını uygulaması beklenen şirketin, ayrıca Endonezya ve diğer bazı pazarlardaki fabrika kapatma planlarını gündeme alabileceği ifade ediliyor.

2019 yılının ortasında şirketin planladığı küçülme kapsamında işten çıkarılması beklenen işçi sayısı 12 bin 500 kişi olarak duyurulmuş, Nissan o dönem eski Başkan Ghosn’un agresif stratejisinden vazgeçilmesini kararın nedeni olarak açıklamıştı. Ghosn’un tutuklanması ile başlayan sürecin firmanın kurumsal imajına zarar verdiği de gündeme gelmişti.