New York’ta vaka sayısı 10 bini geçti

ABD’de başkent Washington ile birlikte acil durum ilan edilen New York’ta, korona virüs ölümleri çift hanelere çıkmış durumda. Ayrıca, bir eyalatte gün içinde ulaşılan en yüksek vaka sayısı da New York’ta yaşandı.

New York’ta vaka sayısı 10 bini geçti

 

ABD’de başkent Washington ile birlikte acil durum ilan edilen New York’ta, koronavirüs ölümleri çift hanelere çıkmış durumda. Ayrıca, bir eyalatte gün içinde ulaşılan en yüksek vaka sayısı da New York’ta yaşandı.

Yetkililer, cumartesi günü New York eyaletinde yeni vaka sayısını 3200 olarak belirtirken, bunun ABD’de bir eyalette gün içinde ulaşılan en yüksek rakam olduğu tespit edildi.

New York City (NYC) Sağlık Departmanının verdiği bilgiye göre, cuma geç saatlerde 7500’e çıkan vaka sayısı cumartesi son güncellemelere göre 10 binin üzerinde seyrederken, bir gün önce 43 olan ölüm sayısı ise 56’ya yükselmiş durumda.

NYC’nin 5 ilçesinden en çok salgın vakası 1750 ile Brooklyn’de görülürken Queens 1.514, Manhattan 1.402, Bronx 736 ve Staten Island 285 vaka ile Brooklyn’i takip etti.

New York’un ABD’de Covid-19 salgını konusunda diğer eyaletlerden çok farklı bir konumda olduğunu belirten NYC Belediye Başkanı Bill de Blasio, dün yaptığı basın toplantısında, “Bunu söylemekten nefret ediyorum, ama doğru: Artık bu krizin merkez üssüyüz.” ifadelerini kullanmıştı.