New York Times: Yunanistan sınırındaki sığınmacılar otobüslerle İstanbul’a taşınıyor

 New York Times gazetesi, "Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye sığınmacıları barındırması için daha çok para vermeye yaklaştığını ve Yunanistan sınırında Avrupa'ya gitmek için bekleyen sığınmacıların otobüslerle İstanbul'a geri taşındığını" yazdı.

New York Times: Yunanistan sınırındaki sığınmacılar otobüslerle İstanbul’a taşınıyor

New York Times gazetesi, geçen hafta Brüksel’de Avrupa Birliği liderleri arasında yapılan görüşmenin ardından Türkiye’nin, sığınmacıların Avrupa’ya geçmesi için sınır kapılarını açma adımında “değişim” olduğunu aktardı. Sınırda Yunanistan’a geçmeye çalışan sığınmacıları otobüslerle İstanbul’a döndürüldüğü belirtildi.

“OTOBÜSLERLE İSTANBUL’A TAŞINIYORLAR”

New York Times’da yer alan habere göre; Türkiye’nin sınır kapılarını açması üzerine Yunanistan sınırında Avrupa’ya gitmek için bekleyen sığınmacılar otobüslerle İstanbul’a geri taşınıyorlar. Yunanistan makamları da sınırı geçmeye çalışan göçmen sayısının son günlerde binlerden yüzlere düştüğünü söyledi.

Türkiye’nin göçmenlerin Avrupa’ya geçmesini kolaylaştırmada geri adım atması Avrupalı siyasetçiler tarafından Türkiye’nin yeniden sınırlarını kapatma ve ikinci bir göç dalgasını engelleme girişimi olarak yorumlandı. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yapılan görüşmenin sınırda normalleşmeye dönülmesi için “iyi bir başlangıç” olduğunu söylemişti.

“AB DAHA ÇOK PARA VERMEYE YAKLAŞTI”

Avrupa Birliği’nin eski Türkiye büyükelçisi Marc Pierini, Türkiye’nin sınırları açma adımının Avrupa Birliği tarafından ‘şantaj’ olarak görüldüğünü ve sığınmacılar konusunda bir anlaşmaya varmayı zorlaştırdığını söyledi. Pierini, AB’nin Türkiye’ye sığınmacıları barındırması için daha çok para vermeye yaklaştığını söyledi.