NATO'dan Türkiye-Yunanistan açıklaması

NATO Genel Sekreteri, Türkiye ile Yunanistan'ın yürüttüğü teknik görüşmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

NATO'dan Türkiye-Yunanistan açıklaması

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasında süren görüşmelerde ‘iyi bir ilerleme’ kaydedildiğini açıkladı.

NATO Genel Sekreteri, Türkiye ile Yunanistan’ın yürüttüğü teknik görüşmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, “Yunanistan ile Türkiye arasındaki teknik görüşmelerde iyi bir ilerleme kaydedildi” açıklamasını yaptı.

Stoltenberg, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile NATO karargahındaki görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan’ın, Doğu Akdeniz’de ayrıştırma usulleri oluşturulması, havada ve denizde istenmeyen olayların ve kazaların önlenmesi için bugüne kadar birkaç toplantı yaptığını hatırlattı.

Stoltenberg, “Bu toplantılar devam ediyor. İyi bir ilerleme kaydedildi.” diye konuştu.

MEMNUNİYET DUYMUŞ

Toplantıların askeri teknik görüşmeler olduğunu vurgulayan Stoltenberg, bunların Almanya’nın anlaşmazlıkların çözümü konusunda yürüttüğü diplomatik çabalara tamamlayıcı nitelikte olduğunu söyledi.

Stoltenberg, Almanya’nın çabalarının dün Türkiye ile Yunanistan’ın istikşafi görüşmeleri yeniden başlatma konusunda anlaşmasını sağladığını belirterek, bundan memnuniyet duyduğunu, Türk ve Yunan liderlerle yakın temas içinde olmayı sürdüreceğini açıkladı.