Nagehan Alçı'dan 'analiz': Erdoğan ve partisi artık iktidar değil

Nagehan Alçı'ya göre AKP, 2010'dan itibaren artık karşıtı olduğu 'devlet aktör'leriyle zorunlu bir uzlaşma içinde.

Nagehan Alçı'dan 'analiz': Erdoğan ve partisi artık iktidar değil

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ‘İzmir bayrağı’ çıkışı ve gelen tepkileri köşesine taşıdığı yazısında Türkiye’de artık AKP’nin iktidarda olmadığını öne sürdü.

Alçı, “Tunç Soyer olayı ve müesses nizam” başlıklı yazısında, Soyer’in bu çıkışı nedeniyle “Türkiye’nin üçüncü büyük şehrini yöneten bir siyasetçinin her sözünün cımbızlanabileceğini bilmesi gerekirdi. Tunç Soyer artık şirin bir kasaba olan Seferihisar’ın belediye başkanı değil. İzmir de “slow city” değil.” ifadeleriyle eleştirdi.

Soyer’in yaptığını eski başkan Aziz Kocaoğlu yapmış olsa konunun bu kadar büyümeyeceğini ve bir devlet meselesi haline gelmeyeceğini söyleyen Alçı, buna neden olarak da “müesses nizam” iddiasında bulundu.

Alçı, şöyle devam etti:

“Çünkü Aziz Kocaoğlu mevcut müesses nizam tarafından makul görülen bir isimdi. Dikkat edin, AK Parti tarafından Aziz Kocaoğlu makul görülüyordu demiyorum. AK Parti tarafından Kocaoğlu istenmiyordu ama mevcut müesses devlet nizamı Kocaoğlu’nu “sakıncalı politikacı” olarak da görmüyordu. Tunç Soyer ise aynı müesses nizam tarafından “sakıncalı politikacı” olarak görülüyor.

Bugün Türkiye’deki müesses nizam sadece AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan değildir. Günümüz Türk siyasetini derinlemesine anlamak isteyenlerin önce bunu kavraması gerekiyor. Şüphesiz artık Erdoğan ve partisi 2002-2010 dönemindeki gibi hükümet ama iktidar değil diyeceğimiz bir pozisyonda değil.

Bugün AK Parti sistemin çok önemli bir aktörü ama geçmişte kendine karşıt olan devlet aktörleriyle zorunlu bir uzlaşma içinde davranmak durumunda kalıyor.”

Alçı yazısında, bugünkü iktidarı “tek adam düzeni”, “saray rejimi” ya da “parti devleti” gibi tabirlerle eleştirmenin Türkiye’yi anlatmayacağını savunurken “Hatta bu tabirleri ısrarla kullananların mevcut rejim blokuna bilerek ya da bilmeyerek hizmet ettiği kanaatindeyim ben.” ifadelerini kullandı.