Müteahhitler de Libya seferinde: En çok payı biz alırız

İnşaat patronları, Libya'da Türkiye'nin sahada doğrudan desteklediği yönetimin lehinde yaşanan gelişmeler nedeniyle mutlu.

Müteahhitler de Libya seferinde: En çok payı biz alırız

Kore Savaşı’ndan bu yana ilk kez denizaşırı bir ülkeye, Kuzey Afrika ülkesi Libya’ya asker yollayan Türkiye’nin sermaye sınıfı bu ülkede yaşanan gelişmeleri “heyecan”la izliyor.

Milliyet‘ten Didem Özel Tümer’e konuşan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, “2011 yılında savaş çıktığında yürümekte olan 19 milyar dolarlık potansiyel ve 100 civarında firmamız vardı. Üniversite, hastane, su kanalları başta olmak üzere her türlü iş… Savaş çıkınca maalesef, hem ülke insanı perişan oldu, hem de bizler ayrılmak zorunda kaldık ve olduğu gibi bıraktık. Son 2 yıldır, Libya makamlarıyla toplantılar yapıyoruz. Diyoruz ki; ‘Bir gün nasıl olsa savaş bitecek. Oturalım konuşalım ki problemi çözelim ve normal hayata başladığımız zaman da tekrar çalışmak istiyoruz, gelelim birlikte çalışalım.’” dedi.

“Libya’da Türk müteahhitlerinin rakipleri kimler olabilir?” ve “Avantajları ne Türk müteahhitlerinin? sorularına da yanıt veren Yenigün, şu ifadeleri kullandı:

“Biz çalışırken İtalyanlar da, Fransızlar da çalıştılar. Ama bu ortama biz daha kolay gideriz. Onlar seçici kalır. Türk müteahhitlik sektörü olarak daha girişimci ve gözü karayız. Riski daha rahat göze alıyoruz.”

***

“Bir kere daha kaliteli, daha hızlı çalışıyor ve insanlarla kaynaşıyoruz. Yüzde 50’ye varan oranla yerel insan çalıştırıyoruz. Biz gittiğimiz yerde yer ediniyor ve seviliyoruz. Rakip firmalar olabilir, hiçbir pay alamazlar denemez ama en çok payı biz alırız.

Libya ile Müslüman ve dost ülkeleriz. Geçmişte de birlikteliğimiz var ve sadece ticari anlamda değil. Gittiğimizde huzurla çalışabileceğimiz bir yer Libya… Evimizde hissedeceğiz kendimizi. Çok yakın zamanda eski refahı ile inşa ederiz Libya’yı.”