'Muharrem İnce parti kuruyor' iddiası

CHP tarafından 2018 yılında cumhurbaşkanlığı için aday gösterilen Muharrem İnce'nin yeni bir parti kuracağı ve partisinin kuruluşunu 15 Eylül'de açıklayacağı ileri sürülüyor.

'Muharrem İnce parti kuruyor' iddiası

AKP yayını Yeni Şafak gazetesinin yazarı Bülent Orakoğlu, CHP’li Muharrem İnce’nin parti kuracağını öne sürmüştü.

Orakoğlu, köşe yazısında İnce ile ilgili “Güvenilir kaynaklardan aldığım bir bilgiye göre Muharrem İnce’nin bayram sonrasında CHP’den kopacak bazı milletvekilleri ile yeni bir parti kurma hazırlığında olduğu belirtiliyor. Kılıçdaroğlu’na gözün aydın olsun mu diyelim yoksa geçmiş olsun mu?” demişti.

İnce ile ilgili parti kuracağına yönelik iddia Hürriyet yazarı Yalçın Bayer tarafından da ortaya atıldı. Bayer bugünkü köşe yazısında, İnce’ye yakın bir ismin partinin kuruluşunun 15 Eylül’de açıklanacağını; ayrıca partinin kuruluşunun Hakkâri’de ilan edileceğini söyledi.

Bayer yazısının devamında İnce’nin kuracağı yeni partiye ilişkin olarak şunları kaydetti:

“CHP’den ‘dışlanmış, küstürülmüş, tepkili’ bazı isimlerin parti kuruluşunda yer alacağı belirtilirken, geçmişte İnce’nin yanında yer alan bazı isimlerin de İnce ile hareket edeceği açık açık ifade ediliyor.
“Nasıl bir parti” sorusuna şu cevap verildi: “Atatürkçü, laik, ortanın solu, milli değerlere bağlı bir parti… CHP’nin yapamadıklarını yapacak bir parti… Üç-beş oy için kendi ideolojisinden ödün vermeyen Atatürkçü bir parti…”

Halkın talebi konusunda bir çalışma var mı? “Halktan bir talep gelmeseydi, böyle bir çalışma yapılmazdı. Yapıldı ki ilk ankette oy oranı 12.4 çıktı. O nedenle Hakkâri’den Edirne’ye herkesle kucaklaşacaklarını söylüyor Sayın İnce.” ‘Ulusal parti’ adını sordum. “Bunları Sayın İnce açıklayacak” cevabını aldık.”