MSB'den Anıtkabir fotoğrafına açıklama: 'Tartışmalar iyi niyetli değil'

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin resmi Instagram sayfasından paylaştığı ve 'Diyanet'e yanıt" diye yorumlanan fotoğrafına ilişkin MSB'den bir açıklama geldi.

MSB'den Anıtkabir fotoğrafına açıklama: 'Tartışmalar iyi niyetli değil'

Ayasofya’nın müzelikten çıkarılıp cami olarak açılışı sırasında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın hutbede Atatürk’ü hedef alarak “lanet” okuması ve büyük tepkilere neden olmuştu. Tartışmalar ve tepkiler devam ederken Türk Silahlı Kuvvetleri, Anıtkabir’de nöbet değişimi yapan askerlerin olduğu fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı.

Diyanet’in ve Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın merkezinde olduğu tartışmalara “mesaj” olarak yorumlanan fotoğrafla ilgili Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Ancak Bakanlık açıklamasını resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından değil, Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’ın köşesinden yaptı.

Hakan’ın paylaştığı açıklama yazısında şöyle denildi:

“26 Temmuz 2020 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı Instagram hesabında yayımlanan 1891 görsel içerisindeki bir fotoğraf, gündemdeki bazı konularla ilişkilendirilerek, maksadı aşan ve TSK’yı bir tartışma ortamına çekmeyi hedefleyen yorumlar olarak değerlendirilmelidir.

Söz konusu fotoğraf, TSK’nın değişik birimlerinde yürütülen eğitim, tatbikat, operasyon, tören gibi faaliyetleri yansıtan ve yayın planı BİR AY ÖNCEDEN belirlenen rutin fotoğraflardan biridir. Bu ve benzeri fotoğrafları gündeme ilişkin konularda mesaj aracı gibi algılamak veya bu şekilde yorumlamak zorlama bir yaklaşımdan ibarettir.

Her türlü arazi ve hava şartlarında, gece-gündüz demeden terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla sürdüren, farklı coğrafyalarda 5 büyük operasyonu başarıyla yürüten kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizi ve onun uyum içinde görev yapan komuta heyetini bu tür tartışmaların içine çekmeye çalışmak iyi niyetli bir yaklaşım değildir.

Dünyanın ve ülkemizin içerisinden geçmekte olduğu siyasi, sosyal, askeri ve ekonomik iklimde birlik beraberlik içerisinde dikkatli ve uyanık olmak zorunda olduğumuz unutulmamalıdır.”