Ayasofya Atatürk hedef alınarak açıldı!

Müzeden camiye dönüştürülen Ayasofya'da hutbeyi okuyan Diyanet İşleri Başkanı Ali ERBAŞ, müze kararını veren Atatürk'ü ismini anmadan hedef alarak "Vakfedileni çiğneyen lanete uğrar” dedi.

Ayasofya Atatürk hedef alınarak açıldı!

Danıştay 10. Dairesi’nin camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Diyanet’e devredilen Ayasofya’da ilk namaz kılındı.

Namaz öncesinde gericiler Sultanahmet sokaklarında tekbirlerle yürürken, bu görüntüler ‘İrtica sokaklara indi’ dedirtti.

Sabah 10.00’da sela ve tekbirlerle başlatılan programda, namaz öncesi Kuran okundu. Cuma namazı 13.16’da kılındı.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI MİNBERE KILIÇLA ÇIKTI

Ayasofya Camii’nde kılınan Cuma namazında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hutbeyi okumak için minbere elinde bir kılıç ile çıktı. Diyanet’in resim sitesinde yayımlanan cuma hutbesinin dışına çıkan Erbaş, Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya’yı cami olarak vakfettiğini hatırlatarak, “Vakfedileni çiğneyen lanete uğrar” dedi.

Erbaş yıllardır süren hasretin sona erdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bu mübarek vakitte, bu mukaddes mekanda tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Ayasofya Camii Şerifi Kurban Bayramının gölgesinin üzerine düştüğü bugün yeniden cemaatine kavuşuyor. Milletimizin derin bir yürek yarasına dönüşen hasreti sona eriyor. Bugün Ayasofya kubbelerinden yeniden salavatların yankılandığı, minarelerinden ezan seslerinin yankılandığı gündür. Bugün müminlerin sevinç gözyaşları ile kıyama durduğu gündür. Bugün şeref ve tevazu günüdür.

Bizleri böyle onurlu bir güne kavuşturan cenabı Hak’a sonsuz selamlar olsun. ‘Konstantiniyye mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır. Ve o asker, ne güzel askerdir.’ buyurarak fethi müjdeleyen Muhammed Mustafa’ya selam olsun… Bilim ve sanat dehasına, gemilerini karadan yürüten, İstanbul’u fethe mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han’a selam olsun. Ayasofya’yı minarelerle süsleyen mimarların piri Mimar Sinan’a selam olsun. Ayasofya’nın ibadete açılmasını bekleyen bütün mümin kardeşlerimize selam olsun.

Ayasofya’nın cemaatine kavuşması için canla, başla emek veren büyüklerimize selam olsun… Bu kadim mabet alemlerin Rabbi olan Allah’a kulluğun ifadesidir. Fatih Sultan Mehmet Han burayı kıyamete kadar cami olarak kalması için vakfetmiştir. Vakfedileni çiğneyen lanete uğrar.”