Mithat Sancar: Yeni bir darbe yapıldı, bu iktidar bir darbe rejimidir

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin yönetimindeki belediyelere kayyım atanmasına tepki gösterdi. Sancar, "Bu iktidar bir darbe rejimidir, bu iktidar bir darbe ürünüdür, bu iktidar darbecidir, demokrasi düşmanıdır, halk iradesinin düşmanıdır." dedi.

Mithat Sancar: Yeni bir darbe yapıldı, bu iktidar bir darbe rejimidir

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP’li Siirt, Iğdır, Kurtalan ve Baykan belediyelerine sabah saatlerinde kayyım atanmasına ilişkin açıklama yaptı.

Sancar’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-Biz halkımızın iradesini yok sayan bu iktidara karşı dimdik ayaktayız. Her türlü demokratik yöntemini kullanarak mücadelemizi sürdüreceğiz. HDP, baskılara boyun eğmez, Kürt halkı baskılar karşısında sinmez. Biz her türlü adaletsizliğe karşı, savaş politikalarına karşı bütün gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Bütün ülke için demokrasi, Türkiye’de barış sadece Kürtlere sadece HDP’ye bırakılmaz. Bu yüzden bütün demokrasi güçlerine çağrımızı yineliyoruz. Gelin bir arada duralım, birlikte mücadelenin yollarını genişletelim.

-Kayyım uygulaması, bizim mücadele kararlılığımızı artırmaktan başka sonuç doğurmaz. Bütün dünya biliyor ki HDP baskılara boyun eğmez, Kürt halkı baskılardan korkmaz, baskılar karşısında sinmez.

-İktidar beş belediyemize daha kayyım atadı, yani bir darbe yaptı. Bu iktidar bir darbe rejimidir, bu iktidar bir darbe ürünüdür, bu iktidar darbecidir, demokrasi düşmanıdır, halk iradesinin düşmanıdır. Bu iktidar Kürtlerin düşmanıdır. Kürt halkı iradesine ve onuruna sahip çıkmayı bilir. On yıllardır, hiçbir baskı Kürt halkını sindirmeye yetmemiştir, onun temsilcilerini diz çökmeye yöneltememiştir. Diz çökmeyeceğiz, sinmeyeceğiz, mücadeleyi kararlılıkla büyüteceğiz.”