MİT TIR'ları davasında Can Dündar'ın mal varlığına el koyma kararı

Gazeteci Can Dündar hakkında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştığı dönemde yayınlanan MİT TIR'ları ile ilgili manşet nedeniyle mal varlığına el konulması kararı verildi.

MİT TIR'ları davasında Can Dündar'ın mal varlığına el koyma kararı

Gazeteci Can Dündar hakkında MİT TIR’ları ile ilgili görüntü ve haber yayınladığı gerekçesiyle mal varlığına el konulması kararı verildi.

‘Devletin gizli bilgilerini açıklamak’ suçlamasıyla 5 yıl 10 ay hapis cezası alan Dündar hakkındaki temyiz başvurusu üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Dündar cezayı bozmuş, dosya yeniden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gelmişti. Dündar hiçbir tebligata cevap vermeyip ifadeye de gelmeyince hakkında firari olduğu gerekçesi ile gıyabi tutuklama kararı alındı. Kırmızı bülten çıkarılması için de başvuru yapıldı.

VERİLEN 15 GÜNLÜK SÜRE DOLDU

Yargılama çerçevesinde mahkeme, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine kaçak sayılan Can Dündar’ın 15 gün içinde mahkemeye gelmesi yönünde ilan verilmesine hükmetti.

Can Dündar bu süreç içinde mahkemeye gelmediği için kaçak sayılmasına hükmedildi. Mahkeme ayrıca Dündar’a ait menkul ve gayrimenkullere el konulmasına karar verdi.

 

SAHİP OLDUĞU TAŞINMAZLARA EL KONDU

Can Dündar’ın banka hesaplarının tespiti için Türkiye Bankalar Birliği’ne yazı yazılmasına ve gelen cevaba göre tespit edilen vadeli-vadesiz hesaplarına el koyma kararının uygulanması için bankalara müzekkere yazılmasına karar verildi. Mahkeme, sanığa ait el konulmasına karar verilen taşınmazların sayısı, hak ve alacakların miktarını dikkate alarak söz konusu malların yönetimi amacıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ( TMSF)’nun kayyım olarak atanmasına hükmetti.