Mısır polisi AA'nın ofisini bastı: 4 kişi gözaltında

Mısır polisi, 1'i Türk vatandaşı, 4 çalışanı gözaltına alarak, bilinmeyen bir yere götürdü. Gelişme üzerine Dışişlerinden "şiddetle kınıyoruz" açıklaması geldi.

Mısır polisi AA'nın ofisini bastı: 4 kişi gözaltında

Mısır’da polisin Anadolu Ajansı Kahire ofisine baskın düzenlediği ve 1’i Türk vatandaşı olmak üzere 4 çalışanı gözaltına aldığı duyuruldu. Gözaltına alınan çalışanların nereye götürüldüğünün ise bilinmediği bildiriliyor.

Gelişme üzerine Dışişleri Bakanlığından “kınama” açıklaması geldi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Anadolu Ajansı’nın Kahire Bürosu’na dün akşam Mısır güvenlik güçlerince baskın düzenlenmesi ve büro çalışanlarından bazılarının gerekçe gösterilmeden gözaltına alınması Türk basınına yönelik bir taciz ve yıldırma eylemidir, şiddetle kınıyoruz.

AA’ya yönelik bu şiddet eylemi, Mısır’daki yönetimin sadece basın özgürlüğüne yönelik menfi yaklaşımını değil, demokrasi ve şeffaflık konularındaki vahim durumunu da bir kere daha gözler önüne sermiştir.

Bu pervasız tutumda basın ve ifade özgürlüğü konusunda hassas görünen Batılı ülkelerin bu ülkedeki ihlallere göz yummasının da payı bulunmaktadır.

Mısır makamlarından, Anadolu Ajansı Kahire Bürosu’nun gözaltına alınan ve biri vatandaşımız olan çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz.”