Mimarlar Odası: Patlama bir denetimsizlik faciasıdır

"Tüm kentte duyulan, saatlerdir devam eden patlamaların olduğu fabrikada çalışan işçi sayısı netlikle söylenemezken yabancı uyruklu çok sayıda kayıt dışı işçi olduğu söyleniyor."

Mimarlar Odası: Patlama bir denetimsizlik faciasıdır

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin bir açıklama yaptı.

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda meydana gelen patlamada 4 işçi yaşamını yitirdi, 114 işçi yaralandı ve 3 işçiyi ise arama çalışmaları devam ediyor. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sakarya Hendek’teki havai fişek fabrikasındaki patlamayı “bir denetimsizlik faciası”olarak değerlendirdi.

TMMOB Ankara Şubesi yaptığı yazılı açıklamada fabrikada çalışan sayısının dahi netlikle ifade edilmediğini hatırlatırken, çok sayıda kayıt dışı yabancı uyruklu işçi olduğu iddalarını da açıklamalarına taşıdı.

Mimarlar Odası’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Sakarya’daki patlama bir denetimsizlik faciasıdır. Ülkenin can yakan gündemine bir de Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama eklendi.

Tüm kentte duyulan, saatlerdir devam eden patlamaların olduğu fabrikada çalışan işçi sayısı netlikle söylenemezken yabancı uyruklu çok sayıda kayıt dışı işçi olduğu söyleniyor.

Haber alınamayan 40-50 can ve çok sayıda yaralı var. Kilometrelerce uzaklıktaki köylerdeki evlerde hasara, alan zemininde derin çukurlar oluşmasına yol açan, çevrede kimyasal dumanın hızla yayılmasına ve zehirlenmelere de neden olabilecek patlama bir denetimsizlik faciasıdır. Fabrikada daha önce de can kayıpları yaşanmışken, denetim yapmayan yöneticileri ve yetkilileri kınıyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı, yaralılara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”