MHP'li vekil: Gerekirse Bakanlığa talimat verdiririz

MHP'li milletvekilinin bir hükümlünün yerini değiştirme isteği kabul edilmeyince "Talimat vermiyoruz ama gerekirse talimat verdirtiriz" dedi.

MHP'li vekil: Gerekirse Bakanlığa talimat verdiririz

MHP İstanbul Milletvekili Bülent Karataş, cezaevinde diğer mahkumlardan baskı gördüğünü iddia ettiği bir hükümlünün yerinin değiştirilmesini isterken “Talimat vermiyoruz ama gerekirse talimat verdirtiriz.” dedi.

TBMM Hükümlü-Tutuklu Hakları Alt Komisyonu Üyesi MHP’li Karataş, Rize Cezaevi’nde diğer mahkûmlardan baskı gören ve saldırıya uğradığı iddia edilen bir hükümlünün başka cezaevine nakledilmesini istedi. Adalet Bakanlığı ise bu talebi yerine getirmedi. Bunun üzerine Karataş, “Bazen Adalet Bakanlığı temsilcilerinden ricada bulunuyoruz. Talimat vermiyoruz ama gerekirse talimat verdirtiriz. Bize ayda yılda bir talep geliyorsa, o talebi iletiyorsak ve amalar, fakatlar, lakinlerle geçiştiriliyorsak bunu gündeme getiririz” dedi.

Sözcü‘den Deniz Ayhan’ın haberine göre, Komisyon’daki toplantıda konuşan Karataş “Bir mahkûm cezaevinde saldırıya uğruyor. Cezaevi müdür yardımcısı da müsaade ediyor öbür tarafa. Bu adamı “-‘Serbest bırakın’ demiyoruz, Rize’den alıp başka bir yere verin diyoruz. Vermedikçe, adama baskı ve saldırı oluyor.” dedi.

“Bu kişiyi tanımıyorum. Benim seçmenim telefon açıyor, ricada bulunuyor. Yani bunu talimatla mı verdirtelim?” diyen Karataş “Ben Cezaevi Komisyonu’ndayım, cezaevlerini ziyarete de gitmem bundan sonra. Eğer bizim böyle masumane bir ricamız da kabul olmuyorsa komisyondan da çıkarım, bırakır giderim, beni mahcup etmeye hakkı yok.” ifadesini kullandı.

Karataş’ın bu sözlerine Komisyon Başkanı AKP’li Hüseyin Yaymak da hak verdi, “Bu sehven olmuştur. Size karşı olan bu muamele hepimize karşı olur. Bu kabul edilemez” dedi.