MHP VPN'ye de yasak istiyor

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, “Erişim engeli koyulan platformlara, yasaklı sitelere VPN (sanal özel ağ) üzerinden de erişimin önlenmesi için yeni ve köklü tedbirler alınmalı, uluslararası işbirliği geliştirilmelidir” dedi.

MHP VPN'ye de yasak istiyor

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, AKP ve MHP imzasıyla Meclis’e sunulan sosyal medya düzenlemesinin Genel Kurul görüşmeleri öncesinde yazılı bir açıklama yaptı, bir kısıtlama çağrısında daha bulundu.

Dünyanın sosyal medya ile ilgili bir hukuk inşa etmeye çalıştığını belirten Yıldız, “Devletler, internetteki kontrolsüz içerikleri denetleyerek toplumu korumak zorundadır. Yaygınlığı ve uluslararası ağ oluşturması sebebiyle bu yapıların hukuk içinde kalmalarını sağlamanın zorluğu, bir hukuk devletini çaresizliğe sürükleyemez” dedi.

Sosyal ağ sağlayıcılarının şu ana kadar Türkiye’de hukuki ve mali temsilcisi bulunmadığını, hakları saldırıya uğrayan kişilerin müracaat edeceği veya cevap alacağı bir mercii bulunmadığını ifade eden Yıldız, teklif ile bu kanalların oluşturulacağını öne sürdü.

Yeni “öneri”lerde de bulunan Yıldız, “Erişim engeli koyulan platformlara, yasaklı sitelere VPN (sanal özel ağ) üzerinden de erişimin önlenmesi için yeni ve köklü tedbirler alınmalı, uluslararası işbirliği geliştirilmelidir. Söz konusu platformlar, topluma haber ulaştırmaktan ziyade, kullanıcı sayısını artırmak uğruna kendilerini hiçbir disipline bağlı görmemektedir” dedi.

Yıldız, “Cumhur İttifakı, sosyal medya bataklığını ıslah edecek, sosyal medyada da insanın onuru korunacak, özel hayatın gizliliğine saygı duyulacak, lekelenmeme hakkı gözetilecektir” dedi.

Ağlara uzaktan erişim sağlayan Virtual Private Network (VPN) Türkçe’de ‘Sanal Özel Ağ’ olarak adlandırılıyor. VPN kullanıcısı, bulunmadığı bir noktadaki ağa erişebiliyor, veri aktarımında bulunabiliyor.