Mevsimlik tarım işçileri virüs tehdidi altında

Salgına karşı en korunmasız koşullarda çalışan mevsimlik tarım işçilerinin sorunları Meclis gündemine taşındı.

Mevsimlik tarım işçileri virüs tehdidi altında

CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Avukat Nurhayat Altaca Kayışoğlu, mevsimlik tarım işçilerinin salgına karşı yetersiz ve sağlıksız koşullar nedeniyle en kırılgan ve riskli grubu oluşturduğuna dikkat çekerek, konuyu önergelerle Meclis gündemine taşıdı.

Salgının mevsimlik gezici tarım işçilerinden uzak tutulmasına yönelik koruyucu sağlık hizmetlerine ağırlık verilmesi, işçilerin yaşam ve çalışma alanlarının temizlik ve hijyen açısından iyileştirilmesi ve alınan önlemlerin sürekliliğinin sağlanması amacıyla Meclis Araştırması isteyen Kayışoğlu, “Geçimlerini sağlamak için özellikle güneyden kuzeye ve batıya doğru hareket eden yüzbinlerce mevsimlik gezici işçi, gittikleri illerde genellikle tarla ve bahçelere en yakın kırsal alanlarda, insani koşullardan uzak, sağlık açısından her türlü riske açık bir şekilde konaklamakta ve çalıştırılmaktadır. Mevcut uygulamalara bakıldığında, mevsimlik gezici işçilerin Koronavirüs salgını karşısında en kırılgan yapıların başında geldiği açıktır.” dedi.

Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun Sağlık Bakanı ile Tarım ve Orman Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergelerinde de şu sorulara yer verdi:

-Korona virüs (Covid – 19) salgını karşısında en kırılgan yapıların başında gelen ve hem kendileri hem de gittikleri yerlerdeki yaşam açısından iki yönlü risk oluşturan mevsimlik gezici tarım işçilerinin hastalığa kapılmaması için alınan önlemler nelerdir?

-Mevsimlik gezici tarım işçilerinin yoğun olarak çalıştıkları yerlerde alınan önlemlere ilişkin denetimler hangi sıklıklarla yapılmaktadır?

-Mevsimlik gezici tarım işçilerine yönelik koruyucu sağlık hizmetleri yürütülmekte midir?

-Koronavirüs salgını tehdidine karşı bütün mevsimlik gezici tarım işçilerine maske, hijyen ve temizlik maddesi yardımında bulunulmuş mudur?

-Bakanlığınız verilerine göre Koronavirüs hastalığı tanısı konulanlar arasında mevsimlik gezici tarım işçileri var mıdır? Varsa, tanı konulan işçi veya işçilerin çalıştığı il ve ilçe neresidir?

-Mevsimlik gezici tarım işçileri ve ailelerinin salgın sürecinden en az şekilde etkilenmelerine yönelik bir çalışmanız var mıdır? Bu doğrultuda ayni ve nakdi yardım yapılması düşünülmekte midir?