Metiner'den İstanbul Sözleşmesi yorumu: Neye oy verdiğimizi bilmeden el kaldırdık

Eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner, İstanbul Sözleşmesi'nin kabulü için evet verdiğinden dolayı çok pişman olduğunu belirtti. "Yanlış yaptık" diyen Metiner, milletvekillerinin neye oy verdiğini bilmeden el kaldırdığını söyledi.

Metiner'den İstanbul Sözleşmesi yorumu: Neye oy verdiğimizi bilmeden el kaldırdık

AKP’li milletvekillerinin oylarıyla geçen İstanbul Sözleşmesi, aile düzenini bozduğu iddiasıyla yine AKP’li kesimlerin hedefine oturmuştu. Bir süredir gericilerin hedefinde olan İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin bir yorum da eski AKP’li milletvekili Mehmet Metiner’den gelirken, Metiner İstanbul Sözleşmesi’nin görüşüldüğü oturumda evet oyu verdiği için çok pişman olduğunu söyledi.

Gazete Damga’dan Ekrem Hacıhasanoğlu’na konuşan Metiner “Kendi adıma itirafta bulunuyorum: Yanlış yaptık” dedi. Evet diyenlerin çoğunun neye oy verdiklerini bilmeden el kaldırdığını söyleyen Metiner, milletvekillerinin sırf parti grup başkanvekilleri el kaldırdıkları için el kaldırdığını anlattı. Metiner, “Partilerin grup yönetimi kendi aralarında anlaşmış olmalılar ki o anda bulunanların onayıyla kabul edildi geçti” diye konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın da yönetiminde bulunduğu KADEM’i de (Kadın ve Demokrasi Derneği) eleştiren Mehmet Metiner, “Varlığını önemsediğim KADEM’in adeta sözleşme müdafisi bir konuma kendini düşürmesi hazin bir tablo. Kendimizi kendi değerlerimiz üzerinden tanımlamak ve savunmak varken. Canı cehenneme o sözleşme bu gidişle KADEM algısını tamamen menfiye çevirecek, biline” dedi.