Metal işçisinden MESS'e yanıt: Grev kapıda

Adnan Serdaroğlu MESS'in tutumuna ilişkin "Kriz gerekçesi ile işçilerin kazanılmış haklarını geriye götürmek isterken, düşük ücretle çalışmaya devam etmelerini istiyor. Biz de diyoruz ki, kimse kriz fırsatçılığı yapmasın" dedi.

Metal işçisinden MESS'e yanıt: Grev kapıda

Bilindiği gibi metal iş koluna bağlı işçi sendikalarının 5 Şubat’ta grev yapma kararı alması üzerine patron sendikası Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) de önceki gün lokavt kararı aldı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal-İş de toplu iş sözleşmesi sürecine ilişkin hazırladıkları “Metal İşçilerinin Gerçeği” raporunu Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ndeki basın toplantısıyla açıkladı. Toplantıya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu ve çok sayıda metal işçisi katıldı.

Adnan Serdaroğlu, toplantıda yaptığı konuşmada 500 bin kişinin geleceği için kararlı bir biçimde mücadele ettiklerini belirterek,   “2019 yılı Mart ayında başladığımız Grup Toplu Sözleşme süreci önemli bir eşikte. On binlerce metal işçisinin ekmeği ve geleceği için aylardır ayaktayız. 130 bin metal işçisinin ve dolayısıyla onların aileleriyle birlikte yaklaşık 500 bin kişinin geleceği için kararlı biçimde mücadele ediyoruz” dedi.

MESS’le  yapılacak grup toplu iş sözleşmesinin bir bütün olarak işçi sınıfına karşı olduğunu ifade eden Serdaroğlu, “Bugüne kadar 7 görüşme yaptık. Ancak bildiğiniz gibi bu görüşmelerden bir sonuç elde edemedik. Sözleşmenin önemli maddesi olan ücret maddesinde MESS önce yüzde 6, sonra yüzde 8 ve son olarak yüzde 10 teklif etti. Bizim talebimiz ise bilindiği üzere yüzde 34. İşverenlerin talepleri ile bizim taleplerimiz arasında önemli fark var. MESS, bugüne kadar metal işçilerinin taleplerini karşılayacak adımları atmadı. İşverenlerin bugüne kadar gösterdiği yaklaşım sorunu masada çözmekten oldukça uzak. Bu teklifler, işverenlerin uzlaşma içinde olmadıklarını gösteriyor. Dileriz henüz vakit varken taleplerimizin gereğini yaparlar. Aksi halde adım adım greve yaklaşıyoruz” diye konuştu.

Serdaroğlu, incelikli ve bilimsel çalışmalar yaptıklarını kaydederek, “ Elbette bütün bunları işçi arkadaşlarımızla, işyeri komitelerimizle değerlendiriyor ve birçok toplantı yaparak belirliyoruz taleplerimizi. İşverenler ise krizden, rekabetten söz ediyor. Kriz gerekçesi ile işçilerin kazanılmış haklarını geriye götürmek isterken, düşük ücretle çalışmaya devam etmelerini istiyor. Biz de diyoruz ki, kimse kriz fırsatçılığı yapmasın” ifadelerini kullandı.

Günlerdir fabrikalarda seslerini yükseltmeye çalıştıklarını belirten Serdaroğlu, “Yürüyüşler, fazla mesai eylemleri, bildiri okuma, üretimden gelen gücün kullanılması gibi bir dizi eylem yapıyoruz. Kent meydanlarında, alanlarda kitlesel basın açıklamaları yapıyoruz. Anlaşılan sesimiz henüz MESS yetkililerine yeterince ulaşmamış. Bu sesin, bu çığlığın duyulmasını, anlaşılmasını bekliyoruz. Hiç kimse metal işçisinin mücadele azmini, kararlılığını test etmemelidir. İşverenler bir de hükümetin grev erteleme uygulamasından cesaret alıyorlar. Biz grev meraklısı değiliz. Ama greve de her koşulda hazır olduğumuzu bilin. Olası bir yasak durumunda, Anayasa’dan ve uluslararası sözleşmeden doğan grev hakkımızı her şart ve koşulda kullanacağız. Henüz yol yakınken, henüz vakit varken MESS’ten taleplerimizi karşılayacak adım atmasını beklediğimizi belirtmek istiyorum. Sendikamızın örgütlü olduğu 41 fabrikada yaklaşık 10 bin işçi adına yürüttüğümüzü grup toplu iş sözleşmesinde artık sona yaklaşıyoruz. Grev kararımızı aldık. 5 Şubat’ta grevdeyiz ve artık bıçak kemiğe dayandı, sabrımız taştı. Grev kapıda” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) Başkanı İrfan Kaygısız, sendika tarafından hazırlanan “MESS Grup Toplu Sözleşme Sürecinde Metal İşçilerinin Gerçeği” adlı raporu sundu. Sunumun ardından toplantı “Çarklar duracak elimizde MESS dize gelecek önümüzde”, “Haklıyız, kazanacağız” sloganlarıyla sona erdi.