Merkez Bankası'ndan patronlara 20 milyarlık kredi

Merkez Bankası firmalara 20 milyar TL kredi kullandıracak. Krediler, azami 10 yıl vadeli olacak.

Merkez Bankası'ndan patronlara 20 milyarlık kredi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (MB) yazılı açıklama yaparak, firmalara yatırım taahhütlü avans kredisi vereceğini duyurdu. Buna göre MB, yatırım teşvik belgesine sahip seçilmiş sektörlerdeki firmalara 20 milyar lira kredi kullandırılacak.

Bankadan yapılan yazılı açıklamada, korona virüsü salgının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlandırmak amacıyla firmalara destek verileceği ifade edilerek, şunlar belirtildi: “Türk lirası cinsi reeskont kredileri için tahsis edilen imkânın 20 milyar Türk lirasının, ülkemiz açısından kritik önemde olan selektif sektörlerdeki yatırımların desteklenmesi amacıyla, daha verimli bir şekilde yatırım taahhütlü avans kredisi olarak kullandırılmasına karar verilmiştir. Türk lirası cinsi reeskont kredileri için kalan 40 milyar Türk liralık limitin; 20 milyar Türk lirası Türk Eximbank, 10 milyar Türk lirası kamu bankaları, 10 milyar Türk lirası ise diğer bankalar aracılığıyla kullandırılmaya devam edilecektir.”

‘AZAMİ 10 YIL VADELİ VE SABİT FAİZLİ’

“Yatırım taahhütlü avans kredisi, kalkınma ve yatırım bankaları aracılığıyla, Yatırım Teşvik Belgesine sahip ve selektif sektörlerde yatırım yapacak firmalara kullandırılacaktır. Krediler, ilk aşamada Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası aracılığı ile kullandırılmaya başlanacak, daha sonra diğer kalkınma ve yatırım bankaları da uygulamaya dâhil edilebilecektir. Krediler, azami 10 yıl vadeli ve sabit faizli olarak kullandırılacaktır. Kredi faiz oranı bankalar için, Türk lirası cinsi reeskont kredilerinde olduğu gibi, TCMB politika faiz oranı olan bir hafta vadeli repo faiz oranının 150 baz puan altında olacaktır. Firma bazında kullandırılabilecek azami kredi tutarı, istisnai ve özellikli yatırım projeleri haricinde, 400 milyon Türk lirası ile sınırlı olacak, böylece imkândan çok sayıda firmanın yararlanması sağlanacaktır.”