Merkel'den Türkiye'ye suçlama

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'yi "kendi sorunlarını sığınmacılar üzerinden çözmeye çalışmak"la suçladı.

Merkel'den Türkiye'ye suçlama

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Brüksel temasları öncesinde yaptığı açıklamada Türkiye ile AB arasında 2016 yılında imzalanan mülteci mutabakatının geliştirilmesi çağrısı yaptı.

Türkiye’nin “kendi sorunlarını sığınmacıların sırtından çözmeye çalışmasının kabul edilemez olduğunu” kaydeden Merkel, “sığınmacıların Türk-Yunan sınırında bir çıkmaz sokağa sürüklendiğini” söyledi.

DW Türkçe‘nin haberine göre, Berlin’de Alman-Yunan Ekonomi Forumu’nda konuşan Merkel, AB-Türkiye mülteci mutabakatının yeni bir aşamaya geçirilebilmesi için “tüm gücüyle çalıştığını” kaydetti. Yunanistan Başbakanı Kiriyakos Mitsotakis’in de katıldığı toplantıda Merkel, hedeflerinin “kaçış ve göçün düzenlenmesi, yönlendirilmesi ve azaltılması” olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE SORUMLU”

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert de, AB’nin dış sınırı Yunanistan’daki gerilimin tırmanışında sorumluluğun öncelikle Türkiye’ye ait olduğunu belirterek “Türkiye çok açık bir şekilde bu çaresiz insanları çıkmaz sokağa sürüklemenin sorumluluğunu taşımaktadır” diye konuştu.

Türkiye’nin ciddiye alınması gereken endişeleri bulunduğunu, AB’nin bu endişeleri algılaması ve Türkiye ile istişare etmesi gerektiğini kaydeden Seibert, “ancak Türkiye’nin maalesef endişelerini bu insanların sırtından” gündeme getirdiğini kaydetti.