Merkel'den Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB liderler zirvesinde yaptığı açıklamada Türkiye ile yapıcı ilişkiler istediklerini vurguladı.

Merkel'den Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brüksel’de ikinci günü yapılan AB liderler zirvesinde Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim ve Türkiye ile ilişkiler konusunda bir açıklama yaptı.

Merkel açıklamasında, “AB-Türkiye anlaşmasını Türkiye ile yeniden tartışmak istiyoruz. Doğu Akdeniz konusunda, Yunanistan ve Kıbrıs’ın haklarına saygı duyulması gerektiğini ancak Türkiye ile yapıcı ilişkiler istediğimizi netleştirmeyi başardık” ifadelerini kullandı.

Merkel, Türkiye-AB ilişkilerinde pozitif bir ajandaya dönülmesi için gereken her şeyi yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

VİZE SERBESTİSİ

Türkiye’nin, AB’nin komşusu ve NATO üyesi olduğuna işaret eden Merkel, vize serbestisi konusunun aralık ayına kadar sağlam bir şekilde çalışılması gerektiğinin altını çizdierek, “Aralık ayında vize serbestisi konusu görüşülecek” ifadelerini kullandı.

DAĞLIK KARABAĞ

Merkel, Türkiye ile AB arasındaki göç mutabakatının yeni bir aşamaya getirilmesi, Gümrük Birliği anlaşmasının geliştirilmesi ile ekonomik iş birliği konularını da Türkiye ile görüşmek istediklerini aktardı.

Merkel, Belarus’a yaptırım konusundaki blokajın kaldırılmasının önemli bir sinyal olduğunu belirtti.

Zirvede Dağlık Karabağ konusunu da ele aldıklarını anlatan Merkel, barışçıl bir çözüm için öncelikli gerekenin bir ateşkes olduğunu kaydetti.