Merkel’den İdlib açıklaması: Ateşkese ihtiyacımız var

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yaptığı açıklamada, “İdlib’de ateşkese ihtiyacımız var. Şu anda Türkiye sınırında bulunan yüz binlerce Suriyeli için güvenli bölgeye ihtiyacımız var” dedi

Merkel’den İdlib açıklaması: Ateşkese ihtiyacımız var

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yaptığı açıklamada, “İdlib’de ateşkese ihtiyacımız var. Şu anda Türkiye sınırında bulunan yüz binlerce Suriyeli için güvenli bölgeye ihtiyacımız var” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye’nin İdlib bölgesinde yaşanan ve Türkiye-Yunanistan sınırında bekleyen Suriyeli sığınmacılara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Merkel, Türkiye’nin Avrupa kapılarını açmasına ilişkin, “Türkiye’nin sınırlarını açarak sığınmacıların sırtından Avrupa Birliği’ne baskı uygulaması kabul edilemez” dedi.

İdlib’de ateşkese ihtiyaç olduğunu ifade eden Alman Başbakan Angela Merkel, “Türkiye mülteciler için çok hizmet verdi. Biz bunu hep vurguladık. İdlib’de olup bitenlerle Türkiye için durum bir kez daha çok farklı gelişti. Orada bir ateşkese ihtiyacımız var. Bizim orada, Türkiye sınırına yığılan yüz binlerce Suriyeli için bir koruma bölgesine ihtiyacımız var. Bunun zaten 3 milyonu aşkın Suriyeli mülteciyi alan, bir milyon kadar Afgan ve İranlı göçmen alan Türkiye’nin durumunu zorlaştırdığı anlaşılır bir durum” dedi.

Türkiye-Yunanistan sınırında bekleyen sığınmacı konusunu AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la detaylı bir şekilde konuştuklarını belirten Merkel, “Biz bunu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la birlikte detaylıca konuştuk. ‘Türkiye’ye nasıl bir yardımda bulunabiliriz?’ ve ‘Rusya’yla ateşkese uyulması konusunda ne yapabiliriz?’ sorusunu ele aldık. Türkiye Cumhurbaşkanı yeterli derecede destek görmediği düşüncesinde. Türkiye-AB arasında imzalanan mülteci sözleşmesinin yerine getirilmesi için Türkiye’ye ek yardımların konuşulması gerekir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert ise, AB’nin Türkiye’den mülteci anlaşmasına saygı göstermesini beklediğini ifade etti.

Suriye’nin İdlib vilayetinde yaşanan hava saldırısının ardından, Reuters haber ajansı dün gece, üst düzey bir Türk yetkilinin “Türkiye’nin Suriyeli göçmenlerin Avrupa’ya geçişine engel olmayacağı” yolundaki açıklamasını duyurmuş ardından binlerce sığınmacı Avrupa yollarına düşmüştü.