Merkel ve Macron'dan Türkiye açıklaması

Macron, "Türkiye'nin doğalgaz aramaya yönelik adımlarından sonra yapılan yeni yaptırımlar AB'nin kendi yörüngesinde istikrarı bozacak eylemleri artık kabul etmeyeceğini gösterecek" dedi.

Merkel ve Macron'dan Türkiye açıklaması

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarının görüşüldüğü zirveden sonra Fransa ve Almanya liderlerinden açıklamalar geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB Liderler Zirvesi sonunda yaptığı basın açıklamasında “AB, Türkiye’yle diyaloğa açık” dedi.

Brüksel’de gerçekleşen Avrupa Birliği Liderler Zirvesi sonunda açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Türkiye’nin doğalgaz aramaya yönelik adımlarından sonra yapılan yeni yaptırımlar AB’nin kendi yörüngesinde istikrarı bozacak eylemleri artık kabul etmeyeceğini gösterecek” ifadelerini kullandı. Macron ayrıca, Avrupa Birliği’nin Türkiye ile diyaloğa açık olduğunu da ekledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise yaptırımlarla ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’ye silah ihracatları NATO bağlamında tartışılmalı. AB Yüksek Temsilcisinden bir sonraki zirveye kadar Türkiye ile işbirliğimiz konusunda bir rapor yazmasını istedik” dedi. Merkel, dönem başkanlıkları sırasında Türkiye ile daha olumlu ilişkilere sahip olma umuduyla çalıştıklarını ekledi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, birliğin göçle başa çıkma konusunda Türkiye ile daha fazla işbirliğine hazır olduğunu söyledi. Michel “Türkiye ile sorumlu işbirliği istiyoruz” dedi.