Meclis Başkanı'ndan Atatürk'e: Emin olun ki Türkiye ve TBMM emin ellerde

Anıtkabir'i ziyaret eden Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Anıtkabir özel defterine "Emin olunuz ki Türkiye ve Türkiye Büyük Millet Meclisi, atan evlatlarının ve memleket sevdalılarının emin ellerindedir" diye yazdı.

Meclis Başkanı'ndan Atatürk'e: Emin olun ki Türkiye ve TBMM emin ellerde

TBMM’nin kuruluşunun 100’üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla Meclis’te tören düzenlendi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Törene milletvekilleri de katıldı.

Törenin ardından devlet erkânı, Aslanlı Yol’dan geçerek Anıtkabir’e ulaştı. Meclis Başkanı Şentop başkanlığındaki heyet, Atatürk’ün mozalesine çelenk bıraktı. Ardından Saygı Duruşu’nda bulunularak, İstiklal Marşı okudu.

Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bakanlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ‘İyi Parti’ Genel Başkanı Meral Akşener de katıldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle Anıtkabir’e çocuklar alınmazken, katılan devlet erkânı ve siyasi parti liderleri maske taktı. Ayrıca törende yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadeledeki sosyal mesafe kuralarına dikkat edilmediği görüldü.

Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Şentop şu ifadeleri kullandı:

“Gazi meclisimizin ilk Reisi, Milli Mücadelenin Başkomutanı, Cumhuriyetin banisi, Büyük Gazi, Milletin zillete ve yok oluşa, vatanın ilhak ve istilaya mahkum edilmek istendiği tarihi bir dönemde, ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ kararıyla, ‘Ya istiklal ya ölüm’ şiarıyla yola çıkan ve mukakdes Milli Mücadelemizi yöneten Gazi Meclisimizin 100’üncü açılış yıldönümünü anmak milletimizin bir bütün olarak bir heyecan vesilesi saydığı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamak amacıyla huzurunuzda toplanmış bulunuyoruz.

Bugün bütün Türkiye ve gönlü ay-yıldız ile çarpan dünyanın her yerindeki kardeşlerimiz, dostlarımız bu bayramı ve yıldönümünü coşkuyla kutlamaktadır.

Fedakarlıkla yürütülen mücadeleler neticesinde bugün Türkiye, dünyanın saygın ülkelerinden birisidir ve milletimiz her alanda insanlığın aziz ve mümtaz bir mensubudur.

Bütün şehitlerimizle beraber emin olunuz ki, Türkiye ve Türkiye Büyük Millet Meclisi, Milli Mücadele’nin manasına bağlı Kuvva-yı Milliye ruhunu müdrik ve ‘Ya istiklal ya ölüm’ şiarıyla mücehhez vatan evlatlarının ve memleket sevdalılarının emin ellerindedir.

Ruhunuz şad olsun.”

Anıtkabir’de yapılan törenin ardından Birinci Meclis’te de tören düzenlendi.