Mc Donald's Türkiye satıldı, alıcı şirket dikkat çekti

Anadolu Grubu'na ait olan Mc Donald's Türkiye satıldı. Alıcı Birleşik Holding Limited ise yalnızca 16 gün önce kurulmuş.

Mc Donald's Türkiye satıldı, alıcı şirket dikkat çekti

Anadolu Grubu Holding, McDonald’s’ın Türkiye’deki lisans sahibi konumundaki bağlı ortaklığı Anadolu Restoran İşletmeleri’nin 280.7 milyon liraya Birleşik Holding Limited şirketine satışı için sözleşme imzaladı.

Anadolu Grubu Holding, Anadolu Restoran ile ilgili olarak stratejik alternatifleri araştırmak üzere bir yatırım bankası veya aracı kurumun yetkilendirilmesine karar verildiğini geçen yıl Mayıs ayında duyurmuştu.

Anadolu Grubu Holding’den KAP’a yapılan açıklamada, “Anadolu Restoran sermayesinin yüzde 100’ünü temsil eden hisselerini Birlesik Holding Limited şirketine satışının yapılması için hisse devir sözleşmesi imzalanmıştır. Hisse devri, resmi makam ve kurumlardan izinlerin alınması sonrasında tamamlanacak olup, 2020 yılı ilk çeyreği içerisinde sonuçlandırılması öngörülmektedir” denildi.

16 GÜNLÜK ŞİRKET

Dikkat çeken bu satış işleminde alıcı tarafın kimliği ise hayli tartışmalı görünüyor. Haber Global‘in haberine göre şirket kısa süre önce büyük olasılıkla da Mc Donald’s satın alması için İrlanda Dublin’de ticaret kayıtlarına girmiş.

13 Ocak 2020’de yeni şirket kaydı olarak başvurusu görünen Birleşik Holding Limited, kuruluş işlemlerini 1 gün sonra tamamlarken 20 Ocak’ta ise yönetim değişikliği yaşamış.

Şirketin kayıtlı adresi ise ‘3rd Floor, Kilmore House, Park Lane, Spencer Dock, Dublin 1 D01 YE64′ olarak görünüyor.

16 günlük bir limited şirket olarak Mc Donald’s Türkiye için 280 milyon TL ödeyen bu şirketin arka planındaki hissedar veya hissedarların isimleri ise şimdilik sır gibi.

Şirketin ticaret sicil kayıtlarıyla aynı adreste görünen asıl şirketin ismi ise Londra Borsası’na kote olan Alfa Holding isimli bir şirket.