Marmara Hukuk sınavında gericilik: 14 yaşında çocuğu evlendirdi!

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Türk Hukuk Tarihi dersi final sınavında 20 yaşında genç bir erkekle 14 yaşındaki kız çocuğu evlendirildi.

Marmara Hukuk sınavında gericilik: 14 yaşında çocuğu evlendirdi!

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Türk Hukuk Tarihi dersi final sınavında çocuk evliliğini meşrulaştıran bir soruya yer verildi. Sınav sorusunda, 20 yaşında bir erkekle 14 yaşındaki kız çocuğu evlendirildi.

Aynı zamanda Türkiye Gazetesi yazarı olan Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci’nin hazırladığı sınav sorularının öncesinde paragrafta şu ifadeler kullanıldı:

“20 yaşında bir genç olan A, mehir vermemeyi şart koşarak 14 yaşındaki B ile evlenmiştir. B nikah esnasında evlendikleri şehirden başka bir yerde oturmamayı şart koşmuştur. A, bir müddet sonra geçim sıkıntısı sebebiyle geride hanımı ve yeni doğmuş çocuğunu bırakarak İstanbul’a çalışmaya gitmiştir.”

SORULARLA CUMHURİYET DÜŞMANLIĞI

BirGün‘den Mustafa Komüş’ün haberine göre, sınavda ayrıca “Cumhuriyet devrinde eski vakıfların tasfiyesi hakkında neler söylenebilir?” sorusu soruldu.

Bu konuyla ilgili ders notlarında şöyle denildi:

“Medeni kanunun kabulü ile aslında İslam hukukunda vakıf kurmak yasaklanmıştır. Vakıflar imkânı olan güçlerdir. Tek parti idaresi, bilhassa İsmet İnönü servete çok muhalifti. Vakıflar ciddi manada tasfiye edilmiştir. Bu, tek parti politikasının icabıdır.”

‘SİVİL DARBE’ DEMİŞTİ

Ekinci, 23 Nisan’da yazdığı yazıda Atatürk’ün “şahıs diktatörlüğü kurduğunu”, “İngilizler tarafından önünün açıldığını” ve “Padişah’ın ipini çekerek sivil darbeyle rejimi değiştirdiğini” iddia etmişti.