Mardin'de yolsuzluk: Görevden alınanların sayısı 14'e yükseldi

Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde dört isimin daha görevden alınmasıyla, şimdiye kadar görevden alınanların toplam sayısı 14’e yükseldi.

Mardin'de yolsuzluk: Görevden alınanların sayısı 14'e yükseldi

Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde görevden alınanların sayısı 14’e yükseldi. Söz konusu isimlerin ihalelere fesat karıştırdıkları, usulsüz işlem yaptıkları belirtiliyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da belediye kayyum olarak atanan dönemin Mardin Valisi Mustafa Yaman, 9 Haziran’da yayımlanan ‘Valiler Kararnamesi’ ile Mülkiye Başmüfettişliği’ne atanmış, yani merkeze çekilmişti. Yaman’ın yerine kente vali olarak atanan Mahmut Demirtaş, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne de kayyum olarak görevlendirilmişti.

Demirtaş’ın kayyum olarak atanmasının ardından belediyede devam eden müfettiş incelemesi kapsamında birçok üst düzey yönetici rüşvet, yolsuzluk, usulsüzlük, kayırma, ihaleye fesat karıştırma ve benzeri gerekçelerle görevden alınmıştı.

Bugüne kadar aralarında Belediye Genel Sekreteri Abdullah Yenigün ile Kent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zeyni Teker’in de olduğu 10 kişi görevden alınırken bu isimlere dört isim daha eklendi. Böylece, görevden alınanların sayısı 14’e yükseldi.

Görevden alınan son isimler şöyle:

– İmar Daire Başkanı Vekili Orhan Veli Ertaş
– Bilgi İşlem Daire Başkan Vekili Derya Dağ Açıl
– Ulaşım Daire Başkan Vekili Füsun Karaboğa
– Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) Genel Müdürü Eşref Dağdelen

Diğer yandan belediyedeki incelemelerini devam ettiren müfettişlerin, haklarında suç duyurusu yaptığı çok sayıda üst düzey yöneticinin, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturması devam ediyor.