Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk operasyonu

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesine yolsuzluk soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonda aralarında üst düzey yöneticilerin de olduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk operasyonu

Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın kayyım olarak atanması sonrası yapılan denetimler sonucu oluşturulan raporlarda, yolsuzluk ve usulsüzlükler tespit edildi.

İçişleri Bakanlığı ve Sayıştay müfettişlerinin hazırladığı raporlar doğrultusunda belediyede görevli, aralarında genel sekreter ve daire başkanlarının da olduğu 14 üst düzey yönetici görevden alındı.

Yapılan incelemeler sonucunda Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunun ardından, aralarında belediyede üst düzey yönetici olarak görev yapmış F.K. B.E., Y.E.A., S.Y. ile belediyeye iş yapan müteahhitlerin olduğu 10 kişi bugün gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçeleri arasında yolsuzluk, usulsüzlük, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, kayırma, zimmet gibi çok sayıda suç olduğu belirtildi.

KAYYIMIN GÖREVE GETİRDİKLERİ GÖZALTINDA

Öte yandan soruşturmaya dair kamuoyuna resmi bir açıklama yapılmadı.

Mezopotamya Ajansı, operasyon kapsamında gözaltına alınanlar arasında Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde son günlerde görevden alınan daire başkanlarının yanı sıra Kasım 2016’da belediyeye kayyım atandığı sırada göreve getirilen isimlerin de olduğunu aktardı.