Mansur Yavaş, 'FETÖ' bağlantılı 50 dosyayı Savcılığa iletecek

"Geçmişte yapılan ihalelerle ilgili ihbarlar ve usulsüzlüklerin FETÖ bağlantıları konusunda elimizde en az 50 dosya var."

Mansur Yavaş, 'FETÖ' bağlantılı 50 dosyayı Savcılığa iletecek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş “Geçmişte yapılan ihalelerle ilgili ihbarlar ve usulsüzlüklerin FETÖ bağlantıları konusunda elimizde en az 50 dosya var. Bunları savcılığa intikal ettireceğiz” diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle dün akşam gazetecilere, belediyenin Mogan Gölü Tesislerinde bir resepsiyon verdi.

Gazetecileri, Büyükşehir Belediyesi’nin Basın Yayın Koordinatörü Memduh Gültekin ve Sosyal Medya Daire Başkanı Yüksel Işık’la birlikte ağırlayan Mansur Yavaş, gazetecilerle sohbeti sırasında bazı bilgiler de paylaştı.

‘FETÖ’ BAĞLANTILI 50 DOSYA SAVCILIĞA VERİLECEK

Yavaş, “Geçmişte yapılan ihalelerle ilgili ihbarlar ve usulsüzlüklerin FETÖ bağlantıları konusunda elimizde en az 50 dosya var. Bunları savcılığa intikal ettireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Gazete Duvar’dan Özlem Akarsu Çelik’in haberine göre; 185 bin kişiye sosyal yardım dağıttıklarını belirten Yavaş, 140 bin kişiye kart vereceklerini, ihtiyacı olanların bu kartla alışveriş yapacağını söyledi.

Gazeteciler Mansur Yavaş’a, Başkent’te her Ramazan ayında tartışma konusu olan sosyal yardımların bu yıl nasıl dağıtılacağını sordular. Eski başkan Melih Gökçek döneminde Belediyenin, 150-200 milyon liralık sosyal yardımı, bir ya da iki esnaftan alması çok tartışılmıştı. Mansur Yavaş, seçim sözü olan “Hemşehri Kart” uygulamasına dair şunları söyledi:

“Bizim dönemimizde bir kişiden 150 milyon liralık gıda alımı olmayacak. Sosyal yardım alanlara yani ihtiyaç sahiplerine paket dağıtmayacağız, kart dağıtacağız. Kömür veya gıda vermeyeceğiz, onlar kartlarıyla gidip ihtiyaçları neyse mahalle bakkalından onu alacaklar. Geçmiş dönemde sadece bu paketleri dağıtma parası, nakliye ücreti bile 11 milyon tutuyordu. Bunlara son veriyoruz.”

“Büyükşehir Belediyesi olarak 185 bin kişiye yardım dağıtıyoruz. Bunların 20 bini Suriyeli. Bir kısmı da kartla alışveriş yapamayacak yaşlı vatandaşlar. Onlara sosyal yardım veriyoruz. Geriye tahmini 140 bin kişi kalıyor, onlara da kart dağıtacağız. Karta o ayki gelirimize göre para yükleyeceğiz. Örneğin 70 TL, 70 TL olabilir.”

“Mobil uygulamada e-demokrasiye geçiyoruz. Onun tanıtımını da yakında yapacağız. Belediyenin asli görevi vatandaştan aldığı parayı onlara harcamaktır. Bunu da nerelere harcayacağımıza vatandaşlarla birlikte karar vereceğiz. Artık teknoloji çok gelişti. Telefonlarından oy kullanarak bizi yönlendirebilecekler. Bu uygulama hep telefonunuzda olacak, ara ara sizi dürtecek, afet anlarında bildirim gelecek.”

TOGO KULELERİ

“Bir aylık yasal sürenin dolmasını bekliyoruz. Daha sonra gerekeni yapacağız. Orada bizden önceki dönemde yapılan işler var. Şuna benziyor, yere biri para düşürmüş, eğilip kimse görmeden cebinize atıyorsunuz ve diyorsunuz ki kimse görmedi, bu para artık benim. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Cumhurbaşkanı çok katlı bina olmasın diyor ama burası 36 kat. E olur mu bu!”