'Manisa'da koronavirüslü öğrenci sınava girdi, 19 öğrenci karantinaya alındı'

Manisa'da koronavirüse yakalanan bir öğrencinin önlem alınmadan sınava sokulduğu, durum anlaşılınca da birlikte sınava girdiği 20 öğrencinin karantinaya alındığı ortaya çıktı.

'Manisa'da koronavirüslü öğrenci sınava girdi, 19 öğrenci karantinaya alındı'

Koronavirüs salgını nedeniylee ğitimcilerin, öğrencilerin ve velilerin tüm iptal çağrılarına rağmen yapılan LGS’de korkulan oldu.

Eğitim- Sen Manisa Şube Başkanı İsmail Şener, koronavirüse yakalanan bir öğrencinin önlem alınmada’ 20 kişilik sınıfta sınava sokulduğunu, “fenalaştı” denilerek, başka bir odaya götürüldüğünü açıkladı.

Sınıftaki diğer öğrencilerin karantinaya alındığını bildiren Şener “Nöbetçi Doktor, ‘Ben bilgilendirme yaptım, belge imzalamayacaksanız 3 bin 300 lira ceza ödersiniz’ diye velileri tehdit ediyor” ifadelerini kullandı.

Şener, “Sınav 12.50’de bitiyor ama 15 No’lu derslikte sınava giren 19 öğrenci bırakılmıyor. Veliler telaşla kapı önünde çocuklarını bekliyor. Yarım saat sonra öğrencilerin velileri toplantı salonuna alınıyor ve çocuklarının 14 gün boyunca karantinada kalmaları gerektiği belirtiliyor, velilerin soruları yanıtsız bırakılıyor.” dedi.

MESAFE KORUNAMADI

Sınav öncesinden sendika olarak uyarı yaptıklarını ancak bunun dikkate alınmadığını belirten Şener,  “Okul önlerinde velilerin yığılması olurken, sınav salonlarında öğrenciler arası mesafe 40 cm standartlarındaydı. Üstelik koronavirüs tanısı konulmuş öğrenciler ile ilgili hassasiyet yeterince gösterilmeyince hem öğrenciler hem de veliler bulaş riskiyle karşı karşıya bırakıldı” diye konuştu.

Şener önümüzdeki hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda benzer olayların yaşanmaması için uyardı.