Malatya'da vaka çelişkisi: Valilik ile Sağlık Bakanı verileri uyuşmuyor

Malatya Valisi'nin açıkladığı yeni vaka sayısıyla, Sağlık Bakanlığı'nın günlük yayınladığı Koronavirüs tablosundaki sayılar çelişti.

Malatya'da vaka çelişkisi: Valilik ile Sağlık Bakanı verileri uyuşmuyor

Malatya Valisi Aydın Baruş, kentte Koronavirüs vaka sayısının arttığını söyleyerek, ”Son 4 gündür günlük 100’lü rakamları aşıyoruz. Toplamda pozitif vaka sayımız 2 binin üzerine çıktı. Şu anda aktif olarak takip edilen bin civarında hastamız var” dedi. Sağlık Bakanlığı tarafından günlük yayınlanan Koronavirüs verilerinde ise Malatya’nın da dahil olduğu bölgede son 4 günde en fazla 45 vaka sayısı bildirilmesi dikkat çekiyor.

Malatya Valisi Baruş, yaptığı açıklamada kentte artan Koronavirüs vakalarına da dikkat çekerek, son 4 gündür günlük 100’lü rakamların aşıldığını belirtti. Baruş, “Toplamda pozitif vaka sayımız 2 binin üzerine çıktı. Şu anda aktif olarak takip edilen bin civarında hastamız var. Maalesef 44 vatandaşımızı Koronavirüs salgını nedeniyle kaybettik. 6 binin üzerinde vatandaşımız pozitif vakanın temaslısı olarak evlerinde izole edildiler. Hasta sayılarından da anlaşıldığı üzere artık neredeyse hepimizin çevresinde en az bir tane koronavirüs hastalığına yakalanmış veya geçirmiş bir tanıdığımız var. Neredeyse her sokakta en az bir pozitif vakamız oldu. Muhtemelen bundan sonraki günlerde de benzer durumlarla karşılaşacağız” diye konuştu.

Ancak Vali Baruş’un açıklamasındaki bu sayılar ile Sağlık Bakanlığı’nın bildirdiği vaka sayılarıyla uyuşmuyor.

Sağlık Bakanlığı’nın günlük olarak yayımladığı ‘Covid-19 Durum Raporu’nda Malatya, ‘Ortadoğu Anadolu’ bölgesine dahil edilmiş durumda. Bölgede Malatya’nın dışında 7 il daha yer alıyor. Son raporlarında Sağlık Bakanlığı, bölgedeki 8 ilin tamamında kaydedilen en yüksek vaka sayısını 45 olarak bildirdi. Bakanlığın açıkladığı Koronavirüs raporunda 29 Temmuz ve 30 Temmuz Ağustos’taki veriler şöyle:

malatyada-vaka-celiskisi-valilik-ile-saglik-bakani-verileri-uyusmuyor

 

malatyada-vaka-celiskisi-valilik-ile-saglik-bakani-verileri-uyusmuyor