Mahkeme dur dedi, 180 bin ağaç kıyımdan kurtuldu

Danıştay 6. Dairesi, 180 bin ağacın kesilmesini öngören ÇED Olumlu Raporu’nun iptalini onayladı.

Mahkeme dur dedi, 180 bin ağaç kıyımdan kurtuldu

Tekirdağ Çorlu’da Kuvars Kum Ocağı’nın kapasite artışı için ormanlık alanda 180 bin meşe ve fıstık ağacı kesmeyi öngören ÇED Olumlu Raporu’nun iptali yönünde karar veren Tekirdağ İdare Mahkemesi’nin kararı; Danıştay 6. Dairesi tarafından onandı.

Ersay Madencilik Yapı Turizm Ltd Şirketi, kum ocağı kapasite artışı için Tekirdağ’ın ciğerleri niteliğindeki ormanlık alanda 180 bin ağacın kesilmesi yönünde ÇED Raporu hazırlamıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın skandal nitelikteki bu ÇED Raporu’nu onaylamasının ardından konu mahkemelik olmuştu.

“MAHKEME ANAYASAYA UYDU”

Çorlu Belediye Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, ÇED Olumlu Raporu’nu Tekirdağ İdare Mahkemesi’ne götürmüştü. Tekirdağ İdare Mahkemesi; bu projenin gerçekleşmesi halinde Tekirdağ’ın su kaynaklarının, tarım arazileri, mera, bahçe alanlarının ve bölge ekolojisinin olumsuz yönde etkileneceğini ortaya koyan Bilirkişi Raporu çerçevesinde ÇED Olumlu Raporu’nu iptal etmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise yerel mahkeme kararına karşı Danıştay’a başvurdu. Danıştay 6. Dairesi, temyiz istemini reddederek, Mahkeme kararını onadı.

Danıştay’ın kararını değerlendiren CHP Tekirdağ Milletvekili Aygun, “Çevresel alanda büyük bir yerel direniş var. Vatandaşlarımız ağaçlarının, ormanlarının, doğal güzelliklerinin heba edilmesine karşı direniş gösteriyor” dedi.

Anayasa’nın 169. Maddesine göre, devletin ormanları korumak için gerekli tedbirleri almakla yükümlü olduğuna dikkat çeken Aygun, “Mahkemelerin de Anayasa çerçevesinde karar vererek doğal güzelliklerimizi, orman zenginliklerimizi korumak yönünde kararlar alması umut vericidir” diye konuştu.